Nova šansa za Bernija Sandersa 1Foto: EPA-EFE/ CRAIG LASSIG

Glasanjem u Ajovi počeo je takoreći novi proces izbora stranačke nominacije za američke predsedničke izbore u novembru.

Poslednji rezultati istraživanja javnog mnjenja u ovoj pretežno ruralnoj američkoj državi daju prednost demokratskom senatoru Berniju Sandersu od ukupno 11 pretendenta za predsedničku nominaciju – Majkl Benet, DŽo Bajden, Majkl Blumberg, Pit Butidžidž, Tulsi Gabard, Ejmi Klobučer, Deval Patrik, Tom Stejer, Elizabet Voren i Endrju Jang. Iza Sandersa, pokazuje anketa NJujork tajmsa, je Butidžidž iz Indijane, zatim bivši potpredsednik Bajden, pa Vorenova.

Međutim, kako upućuju stručnjaci, rezultate anketa treba uzeti obazrivo jer, kako je pokazalo jedno prošlonedeljno istraživanje, otprilike polovina verovatno demokratskih birača spremna je za promenu mišljenja pred samo glasanje.

Pojedine demokrate optužuju Demokratski nacionalni komitet da je pristrasan prema Sandersu kao što je bilo slučaj i 2016. prema Hilari Klinton, a nedavno su promenjena pravila, naizgled kako bi se omogućilo učešće milijardera i bivšeg gradonačelnika NJujorka Majkla Blumberga.

Pre samo četiri godine Sanders je izgubio od Klintonove, te se postavlja pitanje da li je došao trenutak za trijumf ovog 78-godišnjaka. Činjenica je da Sanders dobija veliki novac od donacija.

Ipak, ukoliko i osvoji nominaciju, pitanje je da li će ga podržati umerene demokrate, imajući u vidu da se Sanders deklariše kao demokratski socijalista.

Neki od ostalih pretendenata za pobedu u Ajovi, uključujući Vorenovu, Klobučar i Butidžidža, međutim, gaje nadu da Sanders neće imati toliko uspeha u Ajovi.

U unutarstranačke igre umešao se i aktuelni predsednik Donald Tramp koji je putem Tvitera poručio ovog vikenda da je Blumberg „pridobio DNC da montira izbore protiv Ludog Barnija“.

U Ajovi se dvoje kandidata suprotstavlja Trampu, ali je njegova popularnost unutar sopstvene stranke velika da se osvajanje nominacije ne dovodi u pitanje.

I pored toga što ove unutarstranačke kontroverze ukazuju na teskobu među demokratama povodom eventualnog uspeha Sandersa, piše Gardijan, one bi mogle da sugerišu i na nedostatak vere kod demokratskih centrista u Bajdena, nakon prilično klimavih debata i vidljivog nedostatka entuzijazma kod njegovih pristalica.

Čini se da je čitava strategija Blumberga zasnovana na ideji da će se Bajden u nekom trenutku povući, ostavljajući teren očigledno za nekog drugog centristu.

Iako pobeda u Ajovi ne garantuje i krajnji trijumf, u velikoj meri biće značajan pokazatelj daljeg toka kampanje.

Demokrate se nadaju da će povratiti neodlučne glasače na izborima 2020. Okrug Hauard u severnom delu Ajove promenio je 2016. svoje glasačko opredeljenje za 41 odsto u odnosu na izbore 2012, što je najveća razlika u SAD.

Mnogi su uložili sve svoje resurse za izbornu kampanju u Ajovi, državi srednjeg zapada, koja na izborima uvek glasa prva. Trka za nominacije traje do početka juna, a sledeća država u kojoj će se glasati je NJu Hempšir narednog utorka.

Glasanje „nogama“

U američkoj saveznoj državi Ajova živi manje od jedan odsto Amerikanaca, a reč je o ruralnoj državi, sa složenim izbornim procesom, koji se zasniva na biračkim skupovima. Okupljaju se na skupovima u crkvama, školama, bibliotekama, čak i privatnim kućama. Sklonost nekom kandidatu iskazuju tako što prelaze preko prostorije i fizički se grupišu u „njegovom uglu“. Glasaju doslovno nogama, a proces je često haotičan i vrlo zabavan. Ko zakasni, ne može unutra; ko ode ranije, ne može nazad. Nema glasanja u odsustvu ili ranog glasanja. Na demokratskim predizborima u Ajovi glasaju samo registrovani članovi stranke i obično se organizuju dva kruga glasanja. Nakon prvog kruga samo kandidati koji su okupili dovoljno pristalica (obično 15 odsto prostorije) ostaju u igri. Pristalice drugih kandidata mogu se u drugom krugu pridružiti onima koji su još u trci, mogu pokušati uveriti dovoljno pristalica eliminisanih kandidata da im se pridruže kako bi se njihov kandidat „vratio u život“, ili se mogu suzdržati od glasanja. Takvih biračkih skupova u Ajovi bude gotovo 1.700.

Dva nova podatka

Imajući u vidu da je tesna trka između Hilari Klinton i Bernija Sandersa 2016. izazvala žestoke verbalne okršaje, zbog tih napetosti, Demokratska stranka u Ajovi uvela je nova pravila, koja bi trebalo da osiguraju veću transparentnost. Stranka će u biračkoj noći objaviti dva nova podatka – broj pristalica svakog kandidata u prvom krugu i broj pristalica finalista u drugom krugu. U teoriji, različiti kandidati mogu biti na čelu u prvom i drugom krugu. Stranka će potom objaviti koliko je koji kandidat za predsedničku nominaciju osvojio delegata iz države Ajove za nacionalnu konvenciju u julu. Druga novost je ta da će pristalice pojedinog kandidata svoj prvi izbor zapisati na papir, kako bi se omogućilo eventualno novo prebrojavanje.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari