austrijska zastavaFoto: Shutterstock/sylv1rob1

Od 19. do 26. juna građani i građanke Austrije će imati priliku da učestvuju u devet referenduma na kojima, između ostalog, mogu podržati uvođenje rodno osetljivog jezika, piše Kurier.at.

Samo dva meseca nakon što je sedam referenduma dostiglo granicu od 100.000 glasova ZA, koliko ih je neophodno za razmatranje u parlamentu, u ponedeljak je počelo unošenje za devet novih inicijativa.

To ujedno znači i jedan novi rekord: unutar samo jedne sedmice do sada nije zabeležen toliki broj.

Od 19. do 26. juna, na primer, građani i građanke mogu podržati uvođenje rodno osetljivog jezika ili pak njihovu želju da Austrija ostana neutralna zemlja.

U ostalim referendumima se ispituje mišljenje naroda o štednji hrane tj. „našim štednim knjižicama“.

Inicijativa „Za NEUTRALNOST Austrije“ ima za cilj da Austrija još jednom proglasi i potvrdi svoju trajnu neutralnost – i to s jednim drugim ustavnim zakonom.

Prema njenim pokretačima, i tema rodno osetljivog jezika bi trebalo da dobije ustavnost.

Inicijatori se naime zalažu za to da takav jezik ne sme da postane deo službenog jezika u Austriji.

„Zabrana dečjeg Instagrama“ je naziv jednog od raspisanih referenduma, kojim se želi zakonski sprečiti odgovarajuća aplikacija, jer se prema inicijatorima radi o „nekontrolisanoj mreži za prikupljanje podataka“.

Osim navedenih raspisani su i referendumi „Azilanti koji počine krivično delo moraju biti trenutno deportovani“, „Državljanstva za žrtve mučenja“ i „Prenosi istražnih poverenstava uživo“.

„Spašavanje umesto bacanja hrane“ ima za cilj da obaveže prehrambene kompanije i supermarkete da, po uzoru na Francusku, Italiju ili Češku, doniraju hranu koja nije za prodaju, ali je jestiva, dobrotvornim organizacijama ili direktno onima kojima je potrebna.

S referendumom „Sprovođenje označavanja porekla hrane!“ se opskrbljivanje stanovništva lokalnom i regionalno proizvedenom hranom želi učvrstiti u ustavu kao temeljno pravo.

Referendumom pod imenom „Spašavanje naših štednih knjižica“ se želi postići da javni sektor subvencioniše inflaciju za štednju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari