Novo glasanje za presedavajućeg Predstavničkog doma: Na pomolu dogovor? 1Američki Kongres Foto: Wikipedia/Kmccoy

Posle tri dana i 11 krugova glasanja, počele su da se pojavljuju konture dogovora koji bi republikanskog lidera Kevina Mekartija mogao da učini predsedavajućim Predstavničkog doma američkog Kongresa.

Zbog nemogućnosti da se izabere predsedavajući, Predstavnički dom ne može da počne da radi, niti novi kongresmeni mogu da polože zakletvu.

Predstavnički dom će danas ponovo glasati. Mekarti nije obećao da će glasanje konačno biti završeno uspešno, ali je nagovestio da postoje dogovori sa nekim od ektremno desnih republikanaca koji mu uskraćuju podršku. Za izbor je potrebno da dobije 218 glasova od 222 republikanska kongresmena, navodi agencija AP.

„Dešava se neki napredak. Nije važno kako počneš, već kako završiš“, rekao je Makarti posle sednice u četvrtak, osvrćući se na haotične pokušaje izbora predsedavajućeg.

Novo glasanje za presedavajućeg Predstavničkog doma: Na pomolu dogovor? 2
foto: EPA-EFE/MICHAEL REYNOLDS

Sporazum koji je Mekarti predstavio pristalicima konzervativnog Slobodarkog kokusa usredsređen je na promene pravila koje oni traže mesecima, a koje bi smanjile moć predsedavajućeg i dale bi poslanicima veći uticaj u izradi i donošenju zakona.

Međutim, čak i ako Mekarti bude u stanju da obezbedi glasove koji su mu potrebni, on će na dužnost stupiti sa umanjenim ovlašćenjima i pod pretnjom da će protivnici moći lako da ga smene, prenosi Glas Amerike.

U osnovi sporazuma je ponovno uspostavljanje pravila Predstavničkog doma koje bi omogućio jednom poslaniku da podnese predlog za smenu predsedavajućeg. Mekarti se tome opirao, jer je na taj način nekadašnji republikanski predsedavajući Džon Bener bio primoran da ode u prevremenu penziju.

Predsedavajući Slobodarskog kokusa Skot Peri iz Pensilvanije, koji je prednjačio u pokušajima Donalda Trampa da ospori predsedničke izbore 2020, nagovestio je da podržava Mekartijev predlog, uz tvit: „Verujte, ali proverite“.

Ostali zahtevi Mekartijevih protivnika odnose se na povećanje broja mesta u kongresnom Odboru za utvrđivanje pravila rada Predstavničkog doma, zatim da se zakonski predlozi objave 72 sata pre glasanja, kao i da se donese amandman na Ustav, koji bi uveo ograničenje broja mandata u Kongresu.

Posle duge nedelje neuspešnih glasanja, rezultat u četvrtak je bio sumoran. Makarti je izgubio sedmi, osmi, a zatim istorijski deveti, 10. i 11. krug glasanja, čime je nadmašio broj krugova glasanja od pre 100 godina.

Mekarti je stvar okrenuo na šalu i po izlasku iz sale je rekao da „očigledno voli da pravi istoriju“.

Najduži izbor za predsedavajućeg Predstavničkog doma bio je 1855. godine i trajao je dva meseca, sa čak 133 kruga glasanja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari