Ovo su rizične zemlje za putovanje u 2023. godini 1Foto: Shutterstock/conejota

Samo nekoliko zemalja u svetu, uglavnom evropskih, smatra se zemljama s vrlo niskom stopom rizika za putovanje, dok sve veći broj destinacija u svetu prelazi u „zonu rizika“, prenosi N1 Hrvatska.

Nemačka kompanija A3M Global Monitoring GmbH izradila je kartu na kojoj su označene zemlje u kategorijama od vrlo visokog do vrlo niskog rizika putovanja, temeljeno na proceni stupnja sigurnosti uzrokovane političkim nemirima, terorizmom, štrajkovima, vremenskim neprilikama kao što su uragani, tsunamiji, potresi te epidemije, kriminalitet i ostalim faktorima.

Karta rizika pokazuje gde možete putovati bez oklevanja, a gde je bolje ne planirati godišnji odmor u bliskoj budućnosti. Dakle, ako još ne znate gde ćete provesti sledeći godišnji odmor, ova bi vam karta mogla biti zanimljiva.

Ovo su rizične zemlje za putovanje u 2023. godini 2
Foto: A3M Global Monitoring GmbH

Ne tako davno, Ukrajina i Iran smatrani su tajnama među putnicima koji traže posebno odredište. Trenutno se preporučuje izbegavanje odmora u obe zemlje koliko god je to moguće: Ukrajina se već gotovo godinu dana bori protiv ruske agresije, a u Iranu se ljudi brane od autoritarnog režima.

Postoji pet gradacija boja na karti, u rasponu od tamnocrvene što označava „vrlo visok rizik“ do tamnozelene koja znači „vrlo nizak rizik“. Uz neke druge evropske zemlje i Kanadu, Nemačka je jedna od relativno retkih tamnozelenih zemalja. Sjedinjene Države obojene su svetlozelenom bojom, kao i Argentina, Australija, Novi Zeland, Namibija, Maroko (bez Zapadne Sahare), Japan, Španjolska, Francuska, kao i većina zemalja regije Zapadnog Balkana, s izuzetkom Albanije i Kosova gde, prema ovoj karti, postoji „povećan rizik“.

Hrvatska, kao i njeni najbliži susedi BiH, Slovenija i Srbija, smatra se zemljom niskog rizika.

Neka popularna odredišta poput Turske ili Južne Afrike su takođe označena žutom bojom što znači da je putovanje povezano s povećanim rizikom, ali je moguće bez posebnih mera opreza. Opasnosti mogu nastati, na primer, zbog povećanog nasilnog kriminala ili određene zdravstvene situacije ili prirodnih katastrofa.

Prema stručnjacima, crvene ili tamnocrvene zemlje mogu se posećivati samo uz velika ili značajna ograničenja – ako je to uopšte moguće. U svakom slučaju, za putovanje u takvo područje moraju se poduzeti mere opreza.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari