Pad ekonomije, odlaganje izbora, rekordna smrtnost 1Foto: EPA-EFE/ Fernando Bizerra

Australija je prijavila najsmrtonosniji dan od početka pandemije, broj preminulih u Sjedinjenim Državama je premašio 170.000 a u Indiji 50.000, japanska ekonomija je zabeležila najveći pad u modernoj istoriji, a vlasti na Novom Zelandu su odlučile da za mesec dana odlože parlamentarne izbore – samo su neke od vesti povezane sa virusom korona koje su obeležile jučerašnji dan širom sveta.

U južnoj australijskoj državi Viktorija, koja je najteže pogođena epidemijom, juče je zabeleženo 25 novih smrtnih slučajeva, od kojih su 22 povezana sa izbijanjem zaraze u domovima za stare.

Prema podacima univerziteta Džon Hopkins, u SAD su do sada prijavljena 170.052 smrtna slučaja i preko 5,4 miliona zaraženih, dok je broj novozaraženih na dnevnom nivou tokom poslednjih nedelju dana u proseku 52.182.

Ministarstvo zdravlja Indije juče je saopštilo da je od početka epidemije umrla 50.921 osoba, što je za 941 više od prethodnog dana.

Prošle nedelje Indija je pretekla Veliku Britaniju i postala četvrta zemlja na svetu sa najvećim brojem smrtnih slučajeva, a treća na svetu po broju zaraženih, posle SAD i Brazila.

Međutim, zbog niskog nivoa testiranja stručnjaci smatraju da te cifre ne pokazuju pravi broj zaraženih.

Japanska privredna aktivnost pala je 27,8 odsto u kvartalu april-jun na godišnjem nivou, što je najveći pad od kada se beleže podaci.

BDP Japana pao je 7,8 odsto u drugom kvartalu u odnosu na prethodni kvartal.

Osim što se vlada u Japanu našla na meti kritika zbog nezapamćenog pada ekonomije i lošeg rukovođenja pandemijom, sada je u pitanje dovedena i odluka premijera Šinza Abea da ne održava konferencije za novinare.

Kako prenosi Gardijan, to je podstaklo zabrinutost zbog zdravstvenog stanja premijera, naročito posle njegove višečasovne posete jednoj bolnici u Tokiju, odakle je otišao svojim automobilom ne želeći ništa da izjavi.

Premijerka Novog Zelanda Jasinda Ardern juče je najavila da će parlamentarni izbori, ranije najavljeni za 19. septembar, biti odloženi za 17. oktobar.

„Pomeranje izbora za četiri nedelje će svim strankama dati šansu za kampanju, Izbornoj komisiji dovoljno vremena da osigura da izbori mogu da se održe, a građanima Novog Zelanda će pružiti sigurnost bez nepotrebnih dugih odlaganja“, rekla je Ardern.

U zemlji čak 102 dana nije bilo novih slučajeva zaraze, ali onda se prošle nedelje u Oklandu pojavilo četvoro pozitivnih na virus.

Broj zaraženih je od tada porastao na 58.

Zbog porasta broja zaraženih, naročito među mladima, Italija je po prvi put od kada je zemlja izašla iz karantina ponovo počela da uvodi nove mere.

Tako je od juče na tri nedelje zabranjen radi noćnih klubova i u nekim područjima je uvedena obaveza nošenja maski između 18 časova i šest sati ujutro.

I Španija uvodi nove restriktivne mere, koje su od juče na snazi u šest od 17 regiona u zemlji.

Diskoteke i noćni klubovi će biti zatvoreni, restorani više ne mogu da primaju goste posle ponoći, zabranjeno je pušenje na ulici gde nije moguće držati distancu od najmanje dva metra, okupljanja su ograničena na deset osoba, a posete staračkim domovima ograničene.

Španija je zemlja zapadne Evrope koja ima najveći broj slučajeva zaraze, 343.000, i prosek od 115 slučajeva za 100.000 stanovnika u poslednje dve nedelje. To je znatno više nego 45 zabeleženo u Francuskoj, 19 u Velikoj Britaniji i 16 u Nemačkoj.

Kina bez novozaraženih

Kina je saopštila da nema novih slučajeva zaraze u zapadnom regionu Sinjang prvi put od sredine jula. Na nacionalnom nivou zabeležena su 22 nova slučaja, u poređenju sa 19, koliko je bilo dan ranije. Južna Koreja juče je zabeležila četvrti uzastopni trocifreni rast broja novozaraženih korona virusom na dnevnom nivou i vlada je pozvala građane da ostanu kod kuće i ograniče putovanja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari