Pens označio Iran za najveću pretnju miru i kritikovao EU što to ne vidi 1Foto: EPA-EFE SHAWN THEW

Potpredsednik SAD Majk Pens danas je na skupu o Bliskom istoku u Varšavi rekao da je Iran najveća pretnju miru u tom regionu i kritikovao Evropsku uniju što ne samo da se ne pridružuje naporima SAD da stvore koaliciju protiv Irana, već evropski saveznici traže načine da zaobiđu američke sankcije Teheranu.

Pens je na Međunarodnoj konferenciji o bezbednosti i miru na Bliskom istoku rekao da je iranski režim finansirao „kraljevstvo haosa“ i da nema veće i urgentnije opasnosti od „radikalnog islamskog terorizma i autokratskih režima koji ga izvoze u ceo svet“.

„Radikalni islamski terorizam ne zna za granice. Ne poštuje veru, oduzima živote Jevrejima, hrišćanima i muslimanima. Meta su mu SAD ili zemlje Bliskog istoka. Radikalni terorizam ne razume ništa drugo do demonstraciju sile“ kazao je Pens.

Pens je kazao da je prethodna američka administracija potcenila pretnju koju predstavlja Iran i radikalni terorizam, ali da su ta vremena prošla i da SAD rade na formiranju koalicije naroda koja spaja isti cilj – da istrebe ekstremizam.

„Neki od naših čelnih saveznika u Evropi ne sarađuju a čak i stvaraju mehanizme da olakšaju sankcije. Nemačka i Velika Britanija prave mehanizam. Mi moramo da ga nazovemo pokušajem probijanja sankcija koje su uvedene protiv krvavog režima Irana. Naše sankcije Iranu su najoštrije u istoriji i biće još zaoštrene ako Iran ne promeni svoje opasno i destabilizirajuće ponašanje“, kazao je Pens.

Potpredsednik SAD s varšavske konferencije optužio je iIranski režim da otvoreno propoveda novi Holokaust i poručio EU da je vreme da stane rame uz rame u SAD i iranski narod.

„Iranski režim finansira svoj teror preko pljačke vlastitog naroda, guši slobodu govora, progoni manjine, krši prava žena, proganja homoseksulce. Želi da uništi Izrael. Misija Irana je da izbriše Izrael sa mape“, rekao je Pen i upozorio da SAD nikada neće napustiti svog saveznika Izrael.

Prema rečima potpredsednika SAD, sporazum s Iranom o nuklearnom programu od koga su SAD odstupile 2018. godine a EU, uključujući tu i domaćina konferencije Poljsku, ga poštuje i nema nameru da ga raskine, nije onemogućio Iran da dodje do nuklearnog oružja, samo je odložio dan kada će ga dobiti, zbog lčega ne sme da se propusti šansa kakvu daje i ova konferencija da se to spreči.

Članice EU prisutne su na ministarskoj konferenciji u Varšavi ali uglavnom na nižem nivou od ministarskog. Visoka predstavnica za spoljnu politiku i bezbednost Federika Mogerini rekla je danas da je njeno mesto danas u Briselu na sastanku ministara odbrane članica NATO.

Mogerini je novinarima danas kazala da EU i SAD imaju puno zajedničkih stavova i da se slažu da sukob u Siriji mora da se reši političkim putem ali da iako i Brisel kritički gleda na sporazum o nuklearnom programu Irana iz 2015. godine, EU smatra da on i dalje garantuje bezbednost Evropi.

Na konferenciji u Varšavi među delegacijama 63 zemlje nema nekih od ključnih aktera bez kojih je nezamislivo rešavanje blisoistočnih sukoba – osim Irana ni Turske, Rusije i Libana a na sastanak su odbili da dodju predstavnici Palestinske samouprave.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari