PIC: Entiteti nemaju pravo na otcepljenje od Bosne i Hercegovine 1Foto: Beta/Merima Spahić

Entiteti nemaju pravo na otcepljenje od Bosne i Hercegovine i oni pravno postoje samo na osnovu Ustava, saopštili su danas politički direktori Upravnog odbora Saveta za sprovođenje mira (PIC), nakon dvodnevne sednice i pozdravili imenovanje Kristijana Šmita za novog visokog predstavnika i izrazili mu podršku u jačanju stabilnosti u BIH.

U saopštenju su istakli da ostaje nepromenjena njihova podrška visokom predstavniku u osiguranju punog poštovanja Dejtonskog sporazuma.

PIC je reagovao i na sporost u sprovođenju reformi u BiH, navodeći da je „skoro polovina 2021. godine prošla je bez značajnijih pozitivnih ostvarenja“, prenosi Radio slobodna Evropa.

Upravni odbor je ocenio je i da se odluke Ustavnog suda BiH moraju poštovati, kao i one Evropskog suda za ljudska prava u predmetu ‘Sejdić/Finci’ i srodnim predmetima koji se odnose na uklanjanje diskriminacije.

Naveli su da odluke Ustavnog suda BiH koje se odnose na izbore moraju biti uzete u obzir prilikom izborne reforme.

PIC je zaključio da, umesto izmena Zakona o visokom sudskom i tužilačkom vijeću (VSTV), zakon o javnim nabavkama i novog zakona o sukobu interesa, svedoče kako su se „neki politički lideri fokusirali i upuštali u razdoran i destruktivan diskurs kojim se samo odvraća pažnja sa pitanja koja su od istinskog značaja i građanima uskraćuje mogućnost da dobiju adekvatne usluge i izglede za bolju budućnost“.

Kao primer su naveli retoriku i aktivnosti koje su se odnosile na takozvano „mirno razdruživanje“ BiH, što je bio fokus nedavno usvojenih zaključaka Narodne skupštine Republike Srpske (RS).

Upravni odbor PIC pozvao je političke lidere u BiH da obustave daljnje rasprave i aktivnosti u tom pogledu.

„Retorika kojom se osporava postojanje entiteta RS, zagovaraju dalje teritorijalne podjele zemlje ili spominje mogućnost rata takođe je destabilizirajuća i neprihvatljiva“, stoji u saopštenju.

Upravni odbor PIC izrazio je i zabrinutost zbog „kontinuiranog veličanja osuđenih ratnih zločinaca, negiranja presuda za genocid i ratne zločine“, te su pozvali lidere da promovišu pomirenje i poverenje, umesto retorike koja vodi podelama.

Pozitivnim pomacima ocenili su izbore u Mostaru kroz formiranje Gradskog veća i usvajanje budžeta.

Pohvalili i nastojanja gradonačelnika Sarajeva, Banjaluke i Mostara, te Vlade i Skupštine Brčko Distrikta, da na prvo mesto stave pružanje javnih usluga, transparentnost upravljanja i ostvarenje potencijala svojih zajednica izgradnjom poverenja, razvojem infrastrukture i rastom privatnog sektora.

Razočarani su, kako navode, nedostatkom opredeljenosti za reforme kojima se jačaju fiskalna transparentnost i stabilnost, naročito onih koje se predlažu u okviru proširenog aranžmana MMF.

Pozvali su na usvajanje budžeta na državnom nivou za 2021. godinu koji će institucijama BiH omogućiti da zadovolje potrebe i ispune svoje obaveze.

Takođe, navodi se i da bh. vlasti treba da ispune 14 ključnih prioriteta iz Mišljenja Evropske komisije, poduzmu konkretne korake na svim političkim nivoima za pomirenje u BiH, uključujući i održavanje zajedničkih komemoracija.

Pozvali su i na okončanje formiranja vlada i imenovanja na upražnjena mesta na svim nivoima vlasti, uključujući i sudije Ustavnog suda FBiH, kao i jačanje saradnje između svih nivoa vlasti „kako bi se migracijama i sigurnošću granica upravljalo kao isključivom nadležnošću države“.

Oba entiteta, smatraju u PIC, trebalo bi ravnomerno da podeke odgovornost za ispunjavanje humanitarnih obaveza u smislu smeštaja migranata.

Sledeći sastanak Upravnog odbora PIC biće održan 7. i 8. decembra 2021. godine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari