Pjongjang prekinuo komunikaciju sa Seulom 1Foto: EPA-EFE/ PYONGYANG PRESS CORPS POOL

Severna Koreja je saopštila da prekida sve linije komunikacije sa Seulom, uključujući direktnu liniju za hitne slučajeve između lidera dve zemlje.

Pjongjang je Južnu Koreju nazvao „neprijateljem“ i saopštio da je ovo prva u nizu mera.

Pozivi koji se na dnevnom nivou upućuju kancelariji za razmenu informacija u severnokorejskom pograničnom gradu Kesongu obustavljeni su od juče. Dve zemlje su otvorile tu kancelariju u cilju smanjenja napetosti nakon razgovora 2018.

Severna i Južna Koreja su tehnički još uvek u ratu jer nije postignut mirovni sporazum kada je okončan Korejski rat 1953.

Severna Koreja će „od 9. juna 2020. u 12 časova potpuno prekinuti i obustaviti liniju za razmenu informacija između vlasti Severa i Juga, koja je održavana preko zajedničke kancelarije za razmenu informacija Severa i Juga“, izvestila je Korejska centralna novinska agencija (KCNA). Severna Koreja je saopštila i da će biti prekinuti i vojni kanali komunikacije.

Kada je kancelarija za razmenu informacija bila privremeno zatvorena u januaru zbog restrikcija uvedenih usled kovida 19, dve zemlje su kontakt održavale preko telefona.

Dve Koreje su preko kancelarije kontaktirale telefonom dva puta dnevno, u 9 i u 17. Južna Koreja je u ponedeljak saopštila da prvi put posle 21 meseca nije odgovoreno na njegov telefonski poziv iako je telefon zazvonio popodne.

„Došli smo do zaključka da nema potrebe da sedimo oči u oči s južnokorejskim vlastima i nemamo o čemu da razgovaramo s njima, pošto oni samo izazivaju naše zaprepašćenje“, saopštila je KCNA.

Kim Jo Jong, sestra severnokorejskog lidera, zapretila je prošle nedelje da će zatvoriti kancelariju ako Južna Koreja ne spreči dezerterske grupe da šalju letke u Severnu Koreju.

Ona je rekla da je kampanja letaka neprijateljski čin kojim su prekršeni mirovni sporazumi postignuti 2018. na samitu južnokorejskog i severnokorejskog lidera Mun Džae Ina i Kim Džong Una u selu Panmandžom.

Severnokorejski dezerteri povremeno šalju balone koji nose letke na kojima se kritikuje komunistički zemlja na severu.

Za balone su ponekad zakačene i osnovne životne namirnice da bi se Severnokorejci naveli da ih uhvate.

Građani Severne Koreje mogu da se informišu samo preko medija koji su pod kontrolom države, a većina nema pristup internetu.

Veze između severa i juga su se popravile 2018. kada su se lideri obe zemlje sastali tri puta. Takvi sastanci na visokom nivou nisu održavani deset godina.

Međutim, Pjongjang je uglavnom prekinuo kontakt sa Seulom pošto je propao samit Kima i američkog predsednika Donalda Trampa prošle godine u Hanoju, a zbog kojih je nastupila mrtva tačka u nuklearnim pregovorima.

Pojedini analitičari ocenjuju da se ovaj prekid komunikacije ne tiče samo slanja letaka preko granice, već je to deo šireg plana Pjongjanga.

Kako kažu, Severna Koreja možda stvara krizu da bi iskoristila tenzije kao polugu u kasnijim razgovorima.

Ukratko, možda samo želi svađu da bi dobila pažnju i zahtevala više od svog suseda. Upravo su tu igru, piše Bi-Bi-Si, igrali 2013, nastojeći da dobiju više ustupaka od Južne Koreje.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari