"Pokušaj da se ostane na vlasti": Ruski medij izneo Vučićeve razloge da raspusti parlament i raspiše izbore 1Foto: Printscreen/RTS

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić raspustio je parlament i odredio novi datum održavanja vanrednih izbora.

Šta je razlog odluke o raspuštanje parlamenta i kako bi to moglo da utiče na sukob sa Kosovom pitanja su koja analizira ruski medij Абзац.

Zašto raspustiti parlament

Vanredni izbori u decembru biće treći u poslednje tri i po godine. Kako primećuju mnogi zapadni eksperti, oni se odvijaju u pozadini zaoštravanja odnosa između Srbije i Kosova.

Gardijan piše, ukazuje ruski medij, da će raspuštanje parlamenta i vanredni izbori omogućiti Vučiću da kupi vreme i odloži odluke o normalizaciji odnosa sa Kosovom, kao i da ojača poziciju svoje stranke.

„Prema prognozama, koalicija vladajuće Napredne stranke i Socijalističke partije dobiće oko 44 odsto glasova i ponovo formirati većinu. Koalicija opozicionih stranaka dobija 38 odsto. Ostatak glasova otići će nacionalističkim strankama“, navodi se u tekstu.

Stručno mišljenje

Jelena Guskova, istoričarka i glavna istraživačica Instituta za slovenske studije Ruske akademije nauka, rekla je u komentaru za Абзац da odluka o raspuštaju parlamenta nije povezana sa protestima, te da je Balkan je i dalje prilično miran.

„Po mom mišljenju, ovo je pokušaj da se ostane na vlasti. Aleksandar Vučić je uvek pomno pratio rejting popularnosti svoje stranke i podršku sopstvenoj kandidaturi za predsednika. Sada je rejting postepeno počeo da pada i taj trend će se nastaviti. Da bi pobedio na izborima, potrebno je da se održe što je pre moguće“, rekla je.

Ona je istakla da postoji još jedan razlog za raspuštanje parlamenta. To je posledica činjenice da je Evropska unija zapravo iznela ultimatum Vučiću o priznanju Kosova:

„Ranije se to nagoveštavalo, ali sada je situacija na Kosovu eskalirala. Vanredni izbori omogućiće odlaganje odluke o tom pitanju na najmanje šest meseci, jer nijedna odluka ne može da se donese bez parlamenta.“

Nakon reizbora, Vučić će biti bezbedan najmanje dve godine i moći će mirno da pregovara o priznanju nezavisnosti Kosova, ukazuje Guskova. Istovremeno, narod u Srbiji je uveren da je nemoguće govoriti o budućnosti regiona bez referenduma i oni će verovatno glasati protiv nezavisnosti.

Guskova je komentarisala i učesnike na izborima u Srbiji. „Što se očekivanih učesnika tiče, pored naprednjaka, u planu su još dva opoziciona pokreta. Jedna od njih je proevropska „Srbija protiv nasilja“, druga su patriotske stranke „Dveri“ i „Zavetnica“. Moram da kažem da sada raste rejting patriotskih političkih snaga, jer je narod jednostavno umoran od sve te proevropske politike“, rekla je Guskova.

Ona je zaključila da vanredni izbori nisu novi za Srbiju, to se dešavalo više puta. A rezultati izbora su takođe prilično očekivani.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari