Prevodilac koji je spasio Bajdena napustio Avganistan 1foto EPA-EFE

Avganistanski prevodilac koji je pre trinaest godina pomogao tadašnjem senatoru SAD Džozefu Bajdenu da se spasi iz jednog avganistanskog sela uspeo je da ostvari svoju želju i s porodicom napusti Avganistan.

Vojni helikopter u kojem su bili Bajden i drugi američki zakonodavci 2008. je prinudno sleteo zbog mećave na jednu snežnu avganistansku dolinu, gde je bio izložen opasnosti od zasede talibana.

Prevodilac Aman Kalili je bio među avganistanskim službenicima američke vlade koji su grupu odvezli na sigurno.

Kalili je od avgusta nakon haotičnog povlačenja američkih snaga iz Avganistana molio da mu se pomogne da reši problem s vizom i napusti zemlju. On je svoju poruku za Bajdena podelio i sa Ej-Bi-Si njuzom:“Molim vas, nemojte zaboraviti mene i moju porodicu. Molim vas pronađite način da me izvučete odavde.“

Stejt department je u ponedeljak za Ej-Bi-Si njuz potvrdio da su Kalili i njegova porodica bezbedno evakuisani iz Avganistana i da su „put nastavili iz Pakistana“.

„Oni su evakuisani uz opsežan angažman i podršku američke vlade, a zahvalni smo i mnogim drugim koji su mu takođe pružili podršku“, rekao je portparol Stejt departmenta.

Trinaest godina nakon slučajnog susreta s budućim predsednikom i tadašnjim senatorima Čakom Hejgelom iz Nebraske i Džonom Kerijem iz Masačusetsa, Kalili je počeo da se bori za specijalnu imigrantsku vizu (SIV), a za Si-En-En je za Bajdena rekao:“Verujem mu. Verujem da može sve da uradi.“
Kalili je jedan od više hiljada Avganistanaca koji su radili za američku vojsku i diplomatsku misiju, ali nisu uspeli da dobiju SIV za svoje usluge. Nije poznato da li je na kraju vizu dobio i gde su se on i njegova porodica uputili.

Upitana za Kalilijevu situaciju u septembru, portparolka Bele kuće Džen Psaki mu je zahvalila za „pružanje pomoći jednom broju meni dragih ljudi da se spasu iz olujnog nevrema i za sav posao koji ste uradili“. Ona je tada naglasila da su SAD „posvećene“ evakuaciji saveznika.

Organizacija „Human first Coalition“ koja pomaže da se spasi više od 200 Avganistanaca koji su sada u Pakistanu u saopštenju za Bi-Bi-Si je navela da je „veoma zahvalna“ američkim i pakistanskim zvaničnicima za pružanje pomoći „u naporima da se prevodilac predsednika Bajdena i njegova porodica dovedu na sigurno“.

SIV je specijalna viza za Avganistance i Iračane koji su radili zajedno sa američkim trupama u konfliktima u obe zemlje. Prema pisanju Bi-Bi-Sija, uz pomoć SIV-a od 2008. je oko 70.000 Avganistanaca nastanjeno u SAD.

Avganistan i zabrinutosti da zemlji preti humanitarna kriza nakon što su talibani preuzeli vlast bila je tema specijalnog samita G-20, čiji je domaćin bio italijanski premijer Mario Dragi, preneo je Juronjuz.

Od kada su talibani 15. avgusta uspostavili kontrolu nad zemljom koja se već borila sa sušom i žestokim siromaštvom nakon višedecenijskog rata, avganistanska ekonomija je gotovo pred kolapsom, zbog čega rastu izgledi za odliv izbeglica.

Na video-konferenciji je akcenat stavljen na humanitarne potrebe, pitanja bezbednosti i načine da se za hiljade Avganistanaca koji su saveznici SAD, a koji su još uvek u zemlji, omogući bezbedan odlazak u inostranstvo.
„Pružanje humanitarne podrške većini ranjivih grupa, naročito ženama i deci, s obzirom na to dolazi zima je hitno“, rekao je jedan zvaničnik uoči samita koji je upućen u agendu video-konferencije.

Italija koja trenutno predsedava G-20 je organizovala samit u situaciji gde različite grupe zastupaju različite stavove kada je reč o tome kako se baviti pitanjem Avganistana nakon haotičnog povlačenja američkih snaga iz Kabula.

„Glavni problem jeste to što zapadne zemlje žele da tačno znaju na koj način talibani vode zemlju, kako se ophode prema ženama na primer, dok Kina i Rusija s druge strane zastupaju spoljnu politiku nemešanja“, rekao je jedan diplomatski izvor.

Kina je javno uputila zahtev da se Avganistanu ukinu ekonomske sankcije i da se odrmrznu avganistanske međunarodne aktive vredne više milijardi dolara i vrate Kabulu.

Susedi Avganistana Pakistan i Iran nisu pozvani na virtuelni samit, ali jeste Katar, koji ima ključnu ulogu kao posrednik između talibana i Zapada, naveli su diplomatski izvori.
Samit je organizovan nekoliko dana nakon što su se visoki američki i talibanski zvaničnici sastali u Kataru na prvom sastanku oči u oči od kada su talibani preuzeli vlast.

Sastanak predstavnika EU i talibana u Dohi

Izaslanici Evropske unije i predstavnici talibana održali su razgovore u Dohi, a zvaničnici EU su rekli da će na sastanku učestvovati i predstavnici SAD, piše Dojče vele.

Razgovori su održani nakon što su predstavnici talibana u ponedeljak u Dohi razgovarali sa nemačkim zvaničnicima. Nemačka delegacija je posle sastanka saopštila da je talibanska vlada „realnost“. Islamska fundamentalistička grupa koja upravlja Avganistanom je saopštila da želi „pozitivne odnose“ sa svetskim silama.

sastanka visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borelj je rekao da evropski blok nastoji da intenzivira direktnu pomoć za avganistanski narod u okviru napora da se spreči „kolaps“. „Ne možemo da ’čekamo i vidimo’. Potrebno je da delujemo, i to brzo“, rekao je Borelj nakon razgovora sa ministrima EU za razvoj.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari