Putin ima novi plan za rat u Ukrajini 1EPA-EFE/ALEXEI BABUSHKIN

Rat u Ukrajini je ušao u deseti mesec, pa je plan ruskog predsednika Vladimira Putina da brzo okupira susednu zemlju očigledno propao. Tokom svih ovih meseci, ruske snage nisu uspele da ostvare nijedan od početnih ciljeva, pa su ih nekoliko puta menjale. S druge strane, Ukrajina je već izvela nekoliko uspešnih kontraofanzivnih akcija i to nastavlja, piše N1.

Ruski gubici

Ukrajinsko Ministarstvo odbrane svakodnevno ažurira podatke o ruskim vojnim gubicima od početka rata. Prema poslednjim informacijama koje je objavila Ukrajina, njihove snage su do sada ubile oko 93.760 ruskih vojnika. Navode da su povređeni duplo ili tri puta više.

Ukrajina takođe tvrdi da su naneli veliku štetu ruskoj vojnoj opremi i vozilima. Oni tvrde da su uništili 281 ruski avion, 264 helikoptera, 2.940 tenkova, 5.917 oklopnih transportera i borbenih vozila, 397 MLRS, 16 brodova, 1.603 dronova i 592 krstareće rakete koje je oborila ukrajinska protivvazdušna odbrana.

Iranska pomoć

Iran se tokom invazije pretvorio u jednog od glavnih saveznika Putina i Rusije. Posle skoro deset meseci rata i bezbrojnih izveštaja o ratnim zločinima i napadima na civile i civilnu infrastrukturu, čak su se i Kina i Indija – lojalni partneri i prijatelji Rusije – distancirali od Moskve.

Međutim, Iran je uvideo priliku da produbi svoj odnos sa Rusijom, piše portal.Iran je 1945. godine u Rusiju poslao stotine dronova koje su Rusi tada koristili u vazdušnim napadima na Ukrajinu.

Portal 1945 veruje da će se ovaj odnos razvijati i u budućnosti, pogotovo što se ruski arsenal polako iscrpljuje.

Rusija je na ukrajinske pobede na bojnom polju počela da odgovara vazdušnim udarima, šaljući seriju raketa i dronova na ciljeve u Ukrajini. Od oktobra, ruska vojska je ispalila više od 1.000 projektila i dronova na ukrajinsku kritičnu infrastrukturu.

„Podrška Irana ruskoj vojsci će verovatno nastaviti da raste u narednim mesecima: Rusija pokušava da nabavi više oružja, uključujući stotine balističkih projektila“, ocenjuje britanski vojni obaveštaj.

Iskander

SS-26 „Iskander“ je operativno-taktički raketni sistem koji koristi Rusija, ali su te zalihe prilično iscrpljene. Ovo su balističke rakete kratkog dometa, a ovo oružje je bilo jedan od najefikasnijih ruskih sistema naoružanja u ratu. Portal 1945 navodi da bi se Putinov plan za nastavak rata mogao u velikoj meri oslanjati na ove projektile.

„Ako Rusija uspe da stavi u upotrebu veliki broj iranskih balističkih projektila, verovatno će ih koristiti da nastavi i proširi svoju vojnu kampanju napada na kritičnu infrastrukturu Ukrajine“, dodala je britanska vojna obaveštajna služba.

Portal 1945 dalje piše da je sve bliža odbrambena saradnja Moskve i Teherana zabrinjavajuća. Dok Putin razume opasnosti pomoći Iranu u njegovom programu nuklearnog naoružanja, ruski diktator bi mogao da odbaci rizike ako misli da bi to išlo u prilog ruskoj invaziji na Ukrajinu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari