Kovačevski: Severna Makedonija i Albanija gube dragoceno vreme 1Foto: EPA-EFE/GEORGI LIČOVSKI

Premijer Severne Makedonije Dimitar Kovačevski izjavio je danas u Solunu da zbog neodobravanja pregovora sa EU njegova zemlja i Albanija gube dragoceno vreme, što znači i jačanje interesa trećih strana u regionu.

„Ne postoji veća i efikasnija odluka za jačanje stabilnosti regiona jugoistočne Evrope od otvaranja pristupnog procesa Severne Makedonije i Albanije u junu ove godine pod francuskim predsedavanjem bez ikakvog daljeg odlaganja“, rekao je Kovačevski na samitu Procesa saradnje u jugoistočnoj Evropi.

Istakao je da je integracija u EU je jedan od glavnih strateških ciljeva Severne Makedonije, da je upotpunosti je posvećena procesu integracije, i da je njeno zakonodavstvo oko 45 odsto usklađeno sa zakonodavstvom EU.

„Pokazali smo da smo partner od poverenja i da tražimo i neumorno radimo na rešenjima koja će ukinuti (bugarski) veto koji koči proces proširenja EU. Dužni smo kao vlada da pronađemo brzo, ali ne ishitreno rešenje koje će sačuvati naš identitet i jezik i koje će biti zasnovano na evropskim vrednostima, vodeći računa o dostojanstvu naših građana“, rekao je Kovačevski.

Prema njeogvim rečima, Severna Makedonija je zemlja prijateljstva i suživota, gradi prijateljstva i posvećena je pronalaženju obostrano prihvatljivih rešenja.

„U tom duhu i na taj način, Severna Makedonija je preduzela sve neophodne korake da deblokira proces proširenja EU. I dok ulazimo u četvrti mesec rata u Ukrajini, sada se svi možemo da se složimo da proširenje EU Severnom Makedonijom i Albanijom nije samo pitanje proširenja, već pre svega pitanje zajedničkog strateškog angažovanja i bezbednosti“, rekao je Kovačevski.

Početak pristupnih pregovora Severne Makedonije sa EU je krajem 2020. blokirala Bugarska i pored bezuslovne preporuke Evropske komisije, tražeći da se rešavanje bilatarnih sporova unesu u Pregovarački okvir.

Bugarski premijer Kiril Petkov juče je rekao sa Sofija ima tri zahteva da ukloni veto Skoplju – Severna Makedonija da prizna bugarske korene makedonskog naroda i jezika, da unese Bugare u Ustav i da ispuni dogovor o dobrosusedstvu iz 2017.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari