Milanović: Neke zemlje EU-a treba da smanje standarde za pridruženje 1foto EPA-EFE/IGOR KUPLJENIK

Hrvatski predsednik Zoran Milanović izjavio je danas na Prespanskom forumu za dijalog kako bi zemlje „s najvišim standardima“ u Evrpskoj trebalo da smanje standarde za zemlje Zapadnog Balkana koje žele da se pridruže EU.

„Zato što su se neke od njih našle u problemu ovih dana kada su pokušale podneti zahtev za članstvo u NATO-u, trebale bi bolje promisliti. Ne treba odugovlačiti s proširenjem još 20 godina“, dodao je u svom govoru, misleći na Švedsku i Finsku koje blokira Turska.

Hrvatski predsednik je apelovao na države s najvišim standardom u EU da malo smanje svoje standarde i  da ne signaliziraju permanentno kršenja.

Kada se radi o Ukrajini i njenom statusu kandidata Milanović je rekao da je on za to ali da se ne sme zaboraviti na Bosnu i Hercegovinu.

„Šta nas sprečava da za BiH učinimo isto, neprestano odugovlačenje uništava tu zemlju“, rekao je on.

Na drugom Prespanskom forumu za dijalog u Ohridu pod nazivom „Oblikovanje budućnosti zapadnog Balkana u savremenoj evropskoj sigurnosnoj arhitekturi“ učestvovali su i premijeri Severne Makedonije, Srbije, Kosova i Crne Gore, predsednici Severne Makedonije i Crne Gore.

Takođe su prisustvovali i ministri spoljnih poslova Turske, Grčke, Austrije, BiH, Poljske, Slovačke, kao i predsednik Europskog veća Čarls Mičel kao i poverenik za proširenje Oliver Varhelji.

Milanović je istakao da evropske institucije nisu prepreka pristupanju zemalja Zapadnog Balkana Evropskoj uniji, već pojedine zemlje, među kojima je i Njemačka.

On smatra da protivljenje proširenju ne postoji zbog ekonomskih, već zbog sigurnosnih razloga te da je nepriznavanje Kosova od strane Srbija jedna od prepreka proširenju.

„Ne mogu zamisliti zbog raznih političkih, socijalnih i istorijskih razloga da Srbija prizna Kosovo. Dok se to ne učini, pitanje neće biti rešeno“, kazao je Milanović.

„To je nešto na što bi se trebali koncentrirati i uputiti poruku Srbiji da odabere stranu“, dodao je Milanović koji smatra da je Srbija donela odluku „da ide nekim svojim putem“, a ne prema članstvu EU.

Na pitanje novinara je li razgovarao s turskim ministrom spoljnih poslova o Bosni i Hercegovini, Milanović je odgovorio potvrdno.

Ponovio je da on i Ankara nemaju istu poziciju po pitanju blokade švedskog i finskog zahteva za članstvom u NATO-u jer je Turska „konkretno protiv tih država, posebno protiv Švedske“, dok on nije „ali ne vidi drugog načina“.

Milanović smatra da bi Hrvatska trebala blokirati zahtjev Finske i Švedske za članstvom u NATO-u, dok se ne promjeni izborni zakon u BiH kako bi se onemogućilo preglasavanje Hrvata.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari