Počeo proces odlučivanja o primanju Hrvatske u Šengen, od EP-a zatraženo mišljenje 1

Savet Evropske unije pokrenulo je u sredu postupak donošenja odluke o primanju Hrvatske u šengensko područje, zatraživši od Evropskog parlamenta mišljenje koje je potrebno za konačnu odluku, doznaje se iz diplomatskih izvora.

Procedura odlučivanja o ovom pitanju predviđa da se pre konačne odluke Saveta EU-a zatraži mišljenje Evropskog parlamenta.

To mišljenje za Savet nije obavezujuće, ali predstavlja proceduralni korak koji se ne može zaobići, javlja Hrvatska radio-televizija.

Odluka je o pokretanju postupka doneta je u sredu na sastanku Odbora stalnih predstavnika (Coreper), koji čine ambasadori država članica EU-a.

Nacrt odluke o punoj primjeni schengenske pravne stečevine u Republici Hrvatskoj poslan je u Europski parlament uz popratno pismo predsednici Parlamenta Roberti Metsoli.

Zadovoljstvo mi je izvestiti vas da je Savet 29. juna 2022. odlučilo konsulovati Evropski parlament o nacrtu odluke o punom sprovođenju šengenskog pravnog nasleđa u Hrvatskoj. Savet bi bio zahvalan, ako bi Parlament što pre dostavio mišljenje, kaže se u pismu u koje je Hina imala uvid.

Nakon što nacrt odluke stigne u EP, nadležni Odbor za građanske slobode, pravosuđe i unutrašnje poslove imenovaće izvestioca, koji će biti zadužen za izradu predloga mišljenja, o kojem će se najprije raspravljati na Odboru.

Nakon što Odbor usvoji mišljenje upućuje ga na daljnje usvajanje, na plenarnu sednicu Evropskog parlamenta.

Očekuje se da će Parlament izglasati konačno mišljenje na jednoj od dve plenarne sednice koje su predviđene za oktobar. Time se stiču uslovi da Savet donese konačnu odluku za koju je potreban konsenzus 22 članice schengenskog prostora, koje su članice EU-a.

Šengenski prostor sada uključuje 26 država, a četiri od njih nisu članice EU-a – Island, Lihtenštajn, Norveška i Švajcarska, koje nemaju pravo glasa. Odluka Saveta takođe bi mogla biti donesena u oktobru.

Ne bude li nekih nepredviđenih prepreka, Hrvatska bi tako u desetoj godini svoga članstva u EU-u postala istodobno članicom šengenskog prostora i evrozone.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari