SAD: Rizični krediti mogući okidač nove krize 1Foto: EPA-EFE/JIM LO SCALZO

Frapantnih 1.200 milijardi dolara teško je američko tržište rizičnih kredita kompanijama s problematičnim nivoima zaduženosti i to je mogući okidač za potencijalni novi talas bankrotstava i turbulencijama na finansijskom tržištu, navodi se u analizi Vol Strit Džurnala.

Rizični krediti eksplodirali su posle krize 2008. godine, a od 2015. povećani su za čak 50 odsto, odnosno za 400 milijardi dolara, prenosi poslovni.hr.

Kako se ističe, problem je u tome što banke takve kredite retko zadrže u svom portfelju, već takav rizični dug prodaju dalje, ili ga transformišu u složene vrednosne papire kojima potom trguju investitori širom sveta.

U takvoj spirali na uzbunu može zazvoniti kada cene takvih zajmova naglo padnu ili kompanije zbog korona krize upadnu u bankrot, jer se šteta potom raspršuje na penzijske fondove, osiguravajuće kompanije i druge financijske institucije koje potom i same kreću da prodaju rizične hartije.

U takvim uslovima, investitori, naravno, postaju sumnjičavi prema finansijskim institucijama koje su upadale u takve aranžmane, a njihova uzdržanost može dovesti do grča ukupnog kreditnog tržišta u kojem bi ionako problematične firme ostale bez dotoka svežeg novca.

I tu stvari, upozorava Vol Strit Džurnala, poput domina mogu početi da urušavaju tržište jer može doći do talasa bankrotstava i otpuštanja, a time i usporavanja ekonomije.

Da stvar bude gora, prema procenama analitičara učinak takvog scenarija mogao bi trajati dugo.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari