Šta piše u optužnici protiv Donalda Trampa, koji se tereti za pokušaje da poništi svoj izborni poraz 2020.? 1Foto: EPA-EFE/MICHAEL REYNOLDS

Federalni tužioci optužili su Donalda Trampa za njegove napore da poništi rezultate izbora 2020. u očajničkom pokušaju da ostane na vlasti, što je najnoviji krivični slučaj pred bivšim predsednikom Sjedinjenih Dražava koji se vodi samo nekoliko nedelja nakon što je optužen za zadržavanje informacija o nacionalnoj odbrani, prenosi Gardijan.

Optužnica, podignuta u federalnom okružnom sudu u Vašingtonu, tereti Trampa po jednoj tački za zaveru radi prevare Sjedinjenih Država, jednu tačku za zaveru radi ometanja zvaničnog postupka, ometanje i pokušaj ometanja zvaničnog postupka i zaveru protiv prava.

 

Optužnica, ispisana na 45 stranica koju je podigao specijalni američki tužilac Džek Smit, detaljno ocrtava kako su Tramp i njegovi saveznici svesno širili lažne navode o izbornoj prevari, okupljali lažne birače i pokušavali da blokiraju overu izbora 6. januara.

U optužnici je navedeno i šest saučesnika koji su igrali centralnu ulogu u zaveri da Tramp ostane na funkciji.

Šta piše u optužnici protiv Donalda Trampa, koji se tereti za pokušaje da poništi svoj izborni poraz 2020.? 2
Foto:EPA-EFE/tužilac Džek Smit

Iako su neimenovani, opisi petorice od šestorice su se poklapali sa opisima Trampovih advokata Rudija Đulijanija, Sidneja Pauela, Džona Istmana, Kena Česebra, kao i bivšeg zvaničnika američkog ministarstva pravde Džefa Klarka.

Tramp, koji je ismevao Smitov rad navodeći da je politički motivisana „lažna optužnica“, pozvan je da se pojavi pred sudijom za prekršaje u četvrtak.

 

 

Evo ključnih zaključaka iz optužnice:

Tramp je optužen da je svesno širio „plodne laži“ o prevari na izborima 2020.

Tužioci su detaljno opisali „plodne laži“ koje je Tramp izneo posle izbora 2020, uključujući svesno iznete lažne tvrdnje o prevari birača i glasačkim mašinama koje menjaju glasove, navodi se u optužnici, uprkos tome što su mu državni i savezni zvaničnici rekli da su tvrdnje pogrešne, prenosi CNN.

Tramp je „širio laži da je na izborima bilo prevare koja je određivala ishod i da je on zapravo pobedio“, navodi se u optužnici. Dodaje se da su „tvrdnje bile lažne, a okrivljeni je znao da su lažne“.

„Ali optuženi ih je svejedno širio – kako bi njegove svesno lažne tvrdnje izgledale legitimno, stvorio intenzivnu atmosferu nepoverenja i besa i narušio veru javnosti u sprovođenje izbora“.

U jednoj anegdoti obuhvaćenoj optužnicom, Tramp je navodno priznao da će napustiti Belu kuću 20. januara 2021, nakon što su mu savetnici rekli da treba da odustane od preduzimanja akcije koja bi narušila nacionalnu bezbednost jer je do inauguracije ostalo samo 17 dana.

„Da, u pravu si, prekasno je za nas. Daćemo to sledećem tipu“, navodno je rekao Tramp.

Tužioci su naveli nekoliko primera da su Trampu njegovi saradnici rekli da su tvrdnje o prevari koje on promoviše lažne.

Vršilac dužnosti i zamenik državnog tužioca rekli su Trampu da je tvrdnja koju je nastavio da iznosi posle izbora 2020.  – da je u Viskonsinu bilo više glasova nego birača – lažna, navodi se u optužnici. Uprkos tome, Tramp je ponovio lažnu tvrdnju uključujući i 6. januara.

U satima pre upada u Kapitol hil, Tramp je takođe ponovio lažnu tvrdnju da je u Pensilvaniji bilo više od 200.000 ilegalnih glasova, uprkos tome što su mu zvaničnici Ministarstva pravde više puta rekli da je tvrdnja lažna.

Tramp je u Mičigenu više puta rekao da je u Detroitu preko noći došlo do ilegalnog bacanja glasova tokom izbora 2020.  uprkos tome što su republikanski državni lideri u to vreme rekli Trampu da je pogrešio i da je izgubio državu jer je „imao lošije rezultate kod određenih biračkih grupa u državi“, navodi se u optužnici.

U optužnici se navode slučajevi u kojima su Trampa da su njegove tvrdnje lažne obavestili potpredsednik Majk Pens, direktor nacionalne obaveštajne službe, visoki članovi Ministarstva pravde, Agencije za sajber bezbednost i infrastrukturnu bezbednost Ministarstva za unutrašnju bezbednost, njegovi zaposleni, državni zakonodavci kao i državni i savezni sudovi.

Prevarili pojedince iz sedam država

U optužnici se navodi da su Tramp i njegovi saučesnici efikasno prevarili pojedince iz sedam ciljanih država da stvore i dostave sertifikate u kojima se tvrdi da su legitimni birači.

Cilj je bio da se stvori „lažna kontroverza“ u postupku sertifikacije u tim državama 14. decembra 2020. i „pozicionira potpredsednika – koji predsedava 6. januara kao predsednik Senata – da zameni legitimne birače“ Trampovim lažnim.

Tužioci kažu da su Tramp i saučesnici napravili strateški zaokret početkom decembra 2020. nakon što nisu uspeli da ubede državne zvaničnike da ne potvrde tačan rezultat.

Izlažući šemu, tužioci kažu da su sudski postupci pokrenuti u državama u kojima su lažni birači bili organizovani kao izgovor da se opravda sastavljanje alternativnih lista.

Trampov advokat Kenet Česebro rekao je Trampovom advokatu Rudiju Gilijaniju – obojica identifikovana u optužnici samo kao saučesnik 5 i saučesnik 2 – da su mu državni operativci rekli da bi „moglo izgledati izdajnički da glasači iz Arizone glasaju u ponedeljak ako ne bude sudskog postupka“.

Optužnica takođe citira živopisnu elektronsku poruku neimenovanog advokata iz Arizone, u kome se spominje razgovor koji je advokat vodio sa Čezbrom, a koji opisuje Čezbrovu „ideju“ o šemi kao da „naši birači pošalju svoje glasove (iako glasovi nisu legalni pod saveznim zakonom – jer ih nije potpisao guverner); kako bi članovi Kongresa mogli da se bore oko toga da li ih treba prebrojati 6. januara“.

„Moj komentar njemu“, napisao je advokat, „je bio da pretpostavljam da u tome nema štete, (barem pravno) – tj. samo bismo poslali ‘lažne’ elektorske glasove Pensu kako bi ‘neko’ u Kongresu mogao uložite prigovor kada počnu da prebrojavaju glasove i počnite da raspravljate o tome da ‘lažne’ glasove treba prebrojati“.

„Eksploatisani“ napad 6. januara na američki Kapitol

U optužnici se navodi da su Tramp i saučesnici „iskoristili“ „nasilje“ i „haos“ upada u Kapitol – nastavljajući napore da ubede članove Kongresa da odlože potvrđivanje izbora tog dana.

U telefonskom pozivu u noći nereda, Tramp je odbio zahtev svog tadašnjeg savetnika Bele kuće Peta Cipolonea da povuče svoje prigovore i dozvoli da Kongres potvrdi rezultate izbora 2020, naveli su tužioci u novoj optužnici.

Tužioci su ukazali na navodna Trampova ponovljena odbijanja da savetuje demonstrante da napuste Kapitol. Tramp je na kraju rekao izgrednicima da idu kućama u snimljenoj video poruci objavljenoj tog dana u 16.17 sati.

Optužnica takođe opisuje telefonske pozive koje je Đulijani uputio članovima Kongresa te večeri.

Čini se da su mnoga otkrića u optužnici od utorka plodovi agresivnih pravnih bitaka koje su pokrenuli tužioci da bi obezbedili svedočenje bliskih predsedničkih pomoćnika – uključujući nove detalje o komunikaciji Trampa sa Pensom u pokušaju da ubedi potpredsednika da poremeti sertifikaciju Kongresa vote.

Među tim uvidima je i telefonski poziv Pensa koji je uputio Trampu da mu „poželi srećan Božić“.

Tramp je, međutim, „brzo skrenuo razgovor na 6. januar i svoj zahtev da potpredsednik tog dana odbije izborne glasove“, navodi se u optužnici.

Pens se povukao, ponavljajući Trampu: „Znaš da mislim da nemam ovlašćenja da promenim ishod“, navodi se u optužnici.

Tužioci su takođe dobili „beleške u isto vreme“ koje je Pens vodio o razgovoru, a u optužnici se navodi da ti materijali pokazuju kako je Tramp „lažno rekao potpredsedniku da je Ministarstvo za pravosuđe otkrivalo velike prekršaje“.

Prema optužnici, Tramp je više puta rekao Pensu danima pre 6. januara da ima pravo da odbije rezultate izbora 2020.

Tužioci su obezbedili ranije nepoznate dokaze koji osvetljavaju ulogu koju je igrao Mark Medouz (šef Trampovog kabineta), što je donekle predstavljalo crnu rupu u drugim istraživanjima šeme izborne subverzije.

Nova optužnica govori o razgovoru između Trampa i Medouza, tokom kojeg je Medouz navodno rekao Trampu da je primetio da se izborni zvaničnici u Džordžiji „ponašaju na uzoran način“, dok je Trampa uveravao da će otkriti prevaru ako postoji.

Nekoliko sati kasnije, Tramp je tvitovao da su izborni zvaničnici bili „užasni ljudi“ koji su pokušavali da prikriju dokaze o prevari.

Tužilac Džek Smit dao je retku javnu izjavu nakon što je otpečaćena optužnica, jasno stavljajući do znanja da se „istraga o pojedincima nastavlja“, naglašavajući da je Ministarstvo pravde posvećeno „da se utvrde i privedu pravdi oni koji su krivično odgovorni za ono što se dogodilo tog dana .”

Dok istraga teče, a raste mogućnost da će drugi biti optuženi u okviru istrage, krivični postupak protiv Trampa će se pokrenuti na saveznom sudu u Vašingtonu, počevši od pojavljivanja pred sudijom za prekršaje zakazanom za četvrtak.

Verovatno će se na tom pojavljivanju izjasniti o krivici, a američka okružna sutkinja Tanja Čutkan – imenovana od strane Obame kojoj je dodeljen slučaj – će predsedavati postupkom.

Ona je stekla reputaciju posebno oštre sutkinje kada je reč o izgedenicima  u slučajevima nereda od 6. januara i na jednom takvom postupku izricanja kazne je rekla da „zemlja gleda da vidi kakve su posledice za nešto što se nikada ranije nije dogodilo u državi“.

Očekuje se da će Trampovi advokati „žonglirati“ sudskim kalendarom sa postupcima u druge dve krivične optužnice sa kojima se suočava – jedan drugi slučaj koji je pokrenuo Smit optužujući ga za pogrešno rukovanje poverljivim dokumentima iz Bele kuće, i drugi koji će predvoditi tužioci na Menhetnu koji su podigli optužbe iz 2016. kampanja za tajni novac.

Na osnovu njegovih argumenata u tom slučaju, izgleda da će bivši predsednik tražiti da se suđenje u slučaju izborne subverzije sačeka do izbora 2024.

U međuvremenu, nastaviće svoj raspored kampanje, uključujući nastup koji je zakazao u Alabami u petak, piše CNN.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari