podmornica titanFoto: Betaphoto/OceanGate Expeditions via AP, File

 

I dalje nije jasno šta se dogodilo sa nestalom podmornicom Titan kada je u nedelju izgubila kontakt sa posadom na površini dok je bila na putu ka olupini Titanika.

Ali, s obzirom na to da od podmornice nema ni traga ni glasa već više od jednog dana, stručnjaci kažu da izgledi nisu najbolji i da postoji dosta stvari koje su mogle da krenu naopako.

Jedna od mogućnosti je nestanak struje, koji je mogao da izazove gubitak komunikacije, rekao je za Si-En-En Erik Fusil, stručnjak za podmornice i vanredni profesor na Univerzitetu u Adelejdu.

Kako je dodao, neke podmornice imaju drugi, rezervni izvor energije, za slučaj da se primarni električni sistem pokvari, ali nije jasno da li je Titan imao rezervne izvore napajanja kada je nestao.

Dalje, kratki spoj bi mogao da izazove požar u podmornici, što ne samo da bi uništilo sisteme plovila već bi stvorilo i toksični dim u malom zatvorenom prostoru, što bi predstavljalo ogromnu opasnost za putnike, kaže Fusil.

On napominje da je kod podmornica uvek prisutan rizik od poplavljivanja te da bi, na dubinama na kojima se nalazi Titanik, ogroman pritisak izazvao eksploziju kod većine plovila.

Titan je opremljen najinovativnijim bezbednosnim merama koje podrazumevaju da se pritisak u podmornici stalno prati i da pilot podmornice odmah dobija upozorenje ukoliko nešto nije u redu.

Zatim, postoji opasnost da je podmornica, usled snažnih podvodnih struja i okružena ostacima Titanika na dnu okeana, ostala zarobljena ili da je njena putanja blokirana, objašnjava Fusil.

Olupina Titanika koja leži na dubini od oko 3.800 metara, okružena krhotinama posle katastrofe do koje je došlo pre više od jednog veka.

„Delovi olupine se nalaze na sve strane. A to je veoma opasno“, rekao je za Gardijan Frenk Oven, penzionisani zvaničnik Kraljevske australijske mornarice i direktor projekta za spasavanje podmornica.

Kontakt je izgubljen jedan sat i 45 minuta nakon početka putovanja podmornice što, prema njegovim rečima, znači da je ona bila veoma blizu dna, ili se već nalazila tamo.

Titan može da razvije brzinu od najviše tri čvora, ali kretanje se usporava kako podmornica ide dalje u dubinu.

Za slučaj da se zapetlja u nešto, izgubi struju ili komunikaciju budu presečene, Titan je opremljen tegovima koji mogu da se odbace u slučaju opasnosti, čime bi se stvorio potisak dovoljan da ispliva na površinu.

Ova podmornica ima i niz reflektora, signalne i svetlosne opreme koju može da upotrebi da privuče pažnju kada izroni na površinu.

Još jedan mogući scenario je da je pod pritiskom došlo do curenja na trupu podmornice, a u tom slučaju prognoze nisu dobre, kaže Alister Grejg, profesor pomorskog inženjerstva na Univerzitetskom koledžu u Londonu.

„Ako se Titan spustio na morsko dno i ne može da se vrati sopstvenim snagama, opcije su veoma ograničene“, rekao je Grejg.

„Čak i da je podmornica još uvek netaknuta, ako se nalazi izvan epikontinentalnog pojasa postoji vrlo malo plovila koja mogu da odu na te dubine, a ronioci to svakako ne mogu“, zaključuje on.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari