Tužioci će istražiti Trampove primedbe 1Foto: EPA-EFE/ Oliver Contreras POOL

Glavni pravobranilac Sjedinjenih Država Vilijam Bar ovlastio je savezne tužioce da započnu istragu o navodnim izbornim nepravilnostima širom zemlje „ako ih ima“, pre nego što ishod izbora bude potvrđen.

Kako prenose američki mediji, istrage se mogu voditi ukoliko postoje jasni i verodostojni navodi o nepravilnostima koji bi, ako su istiniti, potencijalno mogli uticati na ishod izbora u pojedinoj državi.

„Tužioci bi trebalo da otpočnu takozvane preliminarne istrage koje bi im omogućile da utvrde postoje li dokazi na osnovu kojih je moguće preduzeti dalje istražne mere“, naveo je u dopisu Bar, koga deo američke javnosti označava lojalnim saveznikom Donalda Trampa, a bio je saglasan sa kritikama glasanja preko pošte koje je upućivao aktuelni američki predsednik.

Odluka Bara je navela Ričarda Pilgera, visokog zvaničnika u tom ministarstvu, koji je trebalo da nadgleda istragu, da podnese ostavku. Pilger je objasnio da je to njegov odgovor na dopis Bara.

„Kad sam se upoznao sa novom politikom i njenim posledicama, morao sam podneti ostavku“, napisao je u imejl poruci kolegama.

Intervencija Bara, koji je, prema izveštajima, često optuživan za politizaciju ministarstva koje vodi, sledi pošto Tramp odbija da prizna izborni poraz i „promoviše izvestan broj neosnovanih tužbi“ bacajući sumnju u legitimitet izbora.

Takođe, ovakva intervencija je presedan, ukazuju američki stručnjaci, jer Ministarstvo pravde koje Bar predvodi sprovodi samo preliminarne istrage i to pošto se izbori zaključe, a rezultati potvrde, navodi Gardijan.

Bar opravdava svoju odluku time „da bi mogli dospeti u situacije u kojima eventualne greške više ne bi mogle biti ispravljene“.

On je naveo da bi tužioci trebalo da razmotre samo „potkrepljene navode“ o neregularnostima, a da „spekulativne ili nategnute tvrdnje“ treba ignorisati.

Saglasio se da je primarna odgovornost na pojedinim državama, dodajući da njegov kabinet „ima obavezu da osigura da se izbori sprovedu na način da Amerikanci mogu biti sigurni u izborni proces i svoju vladu“.

Bar je pismo tužiocima uputio samo nekoliko sati nakon sastanka sa vođom republikanske većine u Senatu Mičom Mekonelom, koji je u ponedeljak rekao da Tramp ima „stoprocentno pravo da traži da se istraže moguće nepravilnosti i da iscrpi sve pravne opcije“.

Iako se Tramp nada da bi uz pomoć tužbi možda mogao da preokrene ishod izbora, izveštači iz Bele kuće, kako prenosi Bi-Bi-Si, kažu da se, uprkos njegovim primedbama, očekuje da Tramp na kraju nezadovoljno napusti funkciju u januaru jer se, kako kažu, već može čuti „da govori o ponovnom kandidovanju za Belu kuću 2024“.

Džozef Bajden je u subotu „projektovan“, kako se izveštava, za izabranog predsednika pošto je osvojio ključnu državu Pensilvaniju koja mu je donela 20 elektorskih glasova, čime je prešao prag od neophodnih 270 glasova elektorata za pobedu.

Trampov štab je, međutim, juče po hitnom postupku podneo tužbu u Pensilvaniji tvrdeći da je u toj državi prekršen Ustav jer je stvoren „protivzakoniti dvostruki izborni sistem“ po kojem je glasanje na biralištu podložno većim proverama nego glasanje preko pošte.

Državni tužilac Pensilvanije, demokrata Džoš Šapiro, nazvao je tužbu „besmislenom“.

O ovoj tužbi će odlučivati sudija Metju Bran, koga je imenovao bivši predsednik Barak Obama.

S druge strane, tužioci u državama pod republikanskom kontrolom podržavaju Trampa.

Deset republikanskih državnih tužilaca podneli su podnesak „amicus“ Vrhovnom sudu SAD podržavajući slučaj Trampove kampanje u Pensilvaniji.

Međutim, tužbe o navodnim nepravilnostima u Džordžiji i Mičigenu već su odbačene.

Izborni zvaničnici širom Sjedinjenih Država tvrde da nema dokaza o „značajnim nepravilnostima i prevari“, a pravni stručnjaci ocenjuju da Trampovi potezi nemaju previše šansi za uspeh.

Bajdenov štab izrazio je žaljenje zbog odluke Bara koja će, kako je ukazano, podgrevati spekulativne ili izmišljene tvrdnje.

„To su one vrste tvrdnji koje predsednik i njegovi advokati svakodnevno neuspešno iznose, jer se njihovim tužbama podsmevaju sudovi – jedan za drugim. Na kraju, američka demokratija jača je od bilo koje nespretne i cinične stranačke političke zavere“, saopštio je Bob Bauer, advokat Bajdenovog izbornog štaba.

Uprava za opšte poslove (GSA) obično priznaje pobedničkog predsedničkog kandidata kada postane jasno ko je dobio izbore, kako bi počeo prenos vlasti.

To sada nije slučaj.

Zakon, kako se navodi, ne govori izričito kada se GSA mora oglasiti, ali Bajdenov tranzicioni tim tvrdi da je njihova pobeda čista i da se odlaganje ne može opravdati, bez obzira na to što Tramp tvrdi drugačije.

Direktorka GSA Emili Marfi, koju je Tramp postavio na dužnost 2017, još nije utvrdila „jasnog pobednika“, kazala je njena portparolka.

Džen Psaki iz Bajdenovog tranzicionog tima napisala je na Tviteru da „američka nacionalna bezbednost i ekonomski interesi zavise od federalne vlade i njene spremnosti da pokaže da poštuje volju naroda i krene u mirnu tranziciju vlasti“.

Kada se pobednik proglasi, GSA treba da obezbedi podršku tranzicionom timu novog predsednika – od kancelarija, računara, do plata i službenih imejl adresa.

Sve to će ove godine koštati 9,9 miliona dolara.

Američke države trebalo bi do 8. decembra da reše sva pitanja u vezi sa održavanjem izbora – uključujući prebrojavanje glasova i sudske sporove o rezultatima.

Članovi Elektorskog koledža sastaju se 14. decembra kako bi utvrdili konačni ishod glasanja. Šestog januara trebalo bi da bude održana sednica u Senatu na kojoj bi zastupnici trebalo da prebroje elektorske glasove.

Smena Espera očekivana

Predsednik Donald Tramp otpustio je sekretara za odbranu Marka Espera. Na Tviteru je napisao da Kristofer Miler, „uvaženi direktor Nacionalnog centra za kontraobaveštajna pitanja – jednoglasno potvrđen u Senatu“, postaje vršilac dužnosti Sekretara za odbranu. Esper se pripremao za mogućnost podnošenja ostavke ili otpuštanja koji bi usledili nakon izbora, pogotovo u slučaju pobede Trampa, navode američki mediji. Tramp i Esper su imali više nesuglasica: oko povlačenja vojnika iz baza u inostranstvu, angažovanja vojske u gušenju protesta, zabrane korišćenja simbola Konfederacije i u vezi sa NATO.

Foks njuz prekinuo Kajli Mekenani

Vašington – Američka televizija Foks njuz koja je svesrdno podržavala Donalda Trampa u ponedeljak je prekinula prenos konferencije za novinare portparolke Bele kuće Kajli Mekenani. „Postoji samo jedna stranka u Americi koja pokušava da drži posmatrače izvan prostorija u kojima se broje glasovi. Ta stranka je Demokratska stranka. Takva pozicija se ne zauzima kad želite poštene izbore“, rekla je Mekenani. Tada se voditelj Nil Kavuto naprasno ubacio u prenos uz reči: „Mislim da ovde moramo biti vrlo jasni. Ona optužuje drugu stranu da želi prevaru i pozdravlja nezakonito glasanje. Ako nema više detalja kojima bi poduprla te tvrdnje, ne mogu u dobroj veri nastaviti prenos.“

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari