U Trampovu pobedu veruje tri odsto građana 1Foto: EPA-EFE/SHAWN THEW

Džozef Bajden je povećao prednost, pokazuju poslednji podaci, i ima gotovo pet miliona glasova više u odnosu na Donalda Trampa, koji i dalje tvrdi da nije poražen na izborima 3. novembra.

Prema podacima „Cook Political Report“, agencije koja analizira izbore u SAD, Bajden je juče ujutru imao 77,27 miliona glasova, a Tramp 72,18 miliona glasova.

U Elektorskom koledžu, koji je presudan za izbor, Bajden ima više od neophodnih 270 glasova, što još nije zvanično potvrđeno.

Demokratska stranka zadržaće naredne dve godine većinu u Predstavničkom domu koji broji 435 zastupnika, iako joj je većina nešto tanja nego do sada, prenosi agencija AP, koja je objavila pobedu demokratskih kandidata u tri neizvesne trke – kandidata Kim Šrajer iz Vašingtona, Toma Ohalerana iz Arizone i Džimija Gomeza iz Kalifornije koji su odbranili parlamentarne mandate.

Ovo je drugi put od 1995. Da će demokrate imati većinu u ovom domu Kongresa četiri uzastopne godine.

Prva sednica Kongresa zakazana je za 4. januar, iako se tada još neće znati ko ima većinu u Senatu, jer se u Džordžiji održava drugi krug izbora za dva senatska mandata, koja su potrebna demokratama za većinu i u Senatu.

I devetog dana nakon izbora Tramp je odbijao da prizna pobedu demokratskog rivala.

Angažovao je i advokatski tim koji sudskim žalbama i zahtevima za ponovno prebrojavanje glasova želi da zaustavi, ili bar prolongira, zvanično proglašenje pobednika u šest saveznih država.

U isto vreme Bajden i njegov tim se pripremaju za tranziciju vlasti i primaju čestitke zvaničnika iz sveta.

Kako piše Si-En-En, Trampovo odbijanje da prizna poraz neće zaustaviti Bajdenovo preuzimanje vlasti.

Kako se ukazuje, nije ključno pitanje da li Tramp odlazi, već koliko haosa može izazvati na odlasku.

Tužbe za izborne nepravilnosti koje je Trampov štab podneo u saveznim državama ključnim za ove izbore, prvenstveno Pensilvaniji, kao i tvrdnje o navodnom lažiranju glasova koje on i njegovi saveznici spominju, ukazuju na to, ocenjuje Si-En-En, da će dani do očekivane inauguracije 20. januara biti u najmanju ruku jednako turbulentni kao i četiri godine Trampovog mandata.

Tramp je povodom izbora angažovao i ministra pravosuđa Vilijama Bara, čija bi funkcija prema američkim političkim normama trebalo da bude neutralna, budući da je u isto vreme i glavni državni pravobranilac.

Bar je poslao pismo saveznim tužiocima u kojima im daje zeleno svetlo da istraže tvrdnje o izbornim nepravilnostima.

Osim osporavanja rezultata, Tramp je podigao prašinu i smenom ministra obrane Marka Espera, piše Si-En-En, „što je naročito teško razumeti u kontekstu prilično izvesnog odlaska sa vlasti za dva meseca“.

Pozivajući se na visokog zvaničnika Trampove administracije, Si-En-En navodi da bi Tramp mogao da smeni i direktorku CIA Đinu Haspel i direktora FBI Kristofera Vraja jer su „stavili nacionalnu bezbednost ispred Trampove želje da se obaveštajno-bezbednosni aparat upotrebi za progon Trampovog prethodnika Baraka Obame i visokih zvaničnika njegove administracije“.

„On može napraviti mnogo štete, destabilizovati sve velike državne agencije i smeniti više visokih zvaničnika“, rekao je demokratski senator Kris Kons.

Istraživanje agencije Rojters i Ipsosa, u kojem je učestvovalo 1363 ispitanika od subote do utorka, pokazalo je da gotovo 80 odsto Amerikanaca, među kojima je mnogo republikanaca, priznaju Bajdena za novog predsednika nakon što su ga mediji nakon pobede u ključnim državama proglasili pobednikom.

Bajden je osvojio 279 elektorskih glasova prema 214 koliko ih je osvojio Tramp.

Tri odsto ispitanika veruje da je Tramp pobedio, dok njih 13 odsto smatra da izbori još nisu gotovi, a pet odsto anketiranih nema stav.

Gotovo svaki demokrata i oko 60 odsto republikanaca veruju da je Bajden pobedio. Istraživanje je pokazalo da 72 odsto ispitanika veruje da gubitnik mora priznati poraz, a 60 odsto veruje da će Tramp u januaru mirno predati vlast.

Pompeo kreće na turneju

Američki državni sekretar Majk Pompeo najavio je da sutra odlazi na turneju u sedam zemalja – Francusku, Tursku, Gruziju, Izrael, Ujedinjene Arapske Emirate, Katar i Saudijsku Arabiju. Reč je o državama koje su „priznale“ pobedu Bajdena na američkim predsedničkim izborima. Pompeo prvo odlazi u Pariz gde će se susresti sa francuskim predsednikom Emanuelom Makronom koji je u utorak i telefonski čestitao Bajdenu na pobedi. Potom ide dalje u Tursku i Gruziju i na kraju na Bliski istok.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari