Ukrajina je uspela da preokrene bitku na nebu: Šta se desilo? 1Foto: EPA-EFE/Pawel Supernak

Šta je odjednom učinilo ukrajinsku pvo tako neprobojnu, pitaju se ruski vojni komandanti. Rusija je samo u maju izvršila osam raketnih napada na ukrajinsku prestonicu, od kojih je poslednji izveden u ranim jutarnjim satima utorka, uključujući najmanje 18 različitih projektila i gomilu dronova.

Međutim, Kijev tvrdi da se izvukao samo sa ogrebotinom, poričući da su projektili i dronovi pogodili svoje ciljeve. To je možda preterivanje — američki zvaničnici veruju da je sistem odbrane Patriot oštećen — ali stručnjaci kažu da je jasno da se dešava nešto izuzetno. Donedavno, većina analitičara, pa čak i zvaničnici američke odbrane, nisu bili uvereni da je protivvazdušna odbrana Ukrajine dugo bila na visini zadatka da odbije ruske napade, piše CNN.

U aprilu su procurili dokumenti američke vlade u kojima se detaljno opisuje kako su ukrajinske zalihe raketa srednjeg dometa srednjeg dometa iz sovjetske ere ozbiljno iscrpljene, a čak je i Aleksandar Rodnjanski, ekonomski savetnik ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog, nedavno priznao CNN-u da je protivvazdušna odbrana njegove zemlje “ ne stoji baš najbolje“.

Te procene usledile su nakon napada 9. marta, u kojem je Rusija ispalila 84 projektila na veće gradove širom Ukrajine. Tom prilikom je čak i Kijev priznao da je šest balističkih projektila Kinžal uspelo da pobegne protivvazdušnoj odbrani. Dakle, šta se promenilo za samo nekoliko nedelja?

Očigledan odgovor, barem u Kijevskoj oblasti, je raspoređivanje američkih sistema PVO Patriot, koji su u Ukrajinu stigli prošlog meseca. SAD i Nemačka isporučile su Ukrajini po jednu bateriju Patriot. Prema Centru za strateške i međunarodne studije (CSIS), rakete presretači Patriot mogu da pogode avione na velikim i srednjim visinama, krstareće rakete i neke balističke rakete.

Patrioti

Patrioti imaju tako sjajnu reputaciju da je Rusija odmah pokušala da ih uništi. Zaista, neki stručnjaci veruju da je ovomesečni talas napada osmišljen posebno da porazi Patriote. A udari u utorak na Kijev verovatno su oštetili, ali nisu uništili jedan od ukrajinskih sistema Patriot, rekao je američki zvaničnik za CNN.

Ali ukrajinsko nebo ne brane samo Patriote. Kijev je dobio više raketa PVO kratkog i srednjeg dometa iz drugih zemalja NATO-a, navodi CSIS. To uključuje neke od najnaprednijih sistema, kao što su nemačke baterije IRIS-T, i one manje napredne, kao što je protivraketni sistem Havk, prethodnik Patriota.

„Ukrajinski lideri su izjavili da je sistem IRIS-T uspeo u 90 odsto slučajeva“, napisao je nedavno Ian Vilijams iz projekta za odbranu od raketa pri CSIS, dodajući da je još jedan zapadni grant, američki NASAMS, imao stopu uspeha od 100 odsto.

Zatim, tu je oružje koje je Ukrajina već posedovala pre izbijanja rata, uglavnom sistemi iz sovjetskog doba koji uključuju protivvazdušne rakete srednjeg dometa S-300 i Buk M1. Ti sistemi su imali oko 80 odsto pogođenih ruskih krstarećih raketa, navodi se u izveštaju CSIS. Ali Kijevu brzo ponestaje municije za sisteme iz sovjetske ere, prema procurelim američkim dokumentima i izveštaju CSIS-a.

„Ograničeni broj preostalih raketa koje će Ukrajinci morati da zadrže za ciljeve najvišeg prioriteta – ruske avione ili rakete usmerene ka najosetljivijim ciljevima“, navodi se u izveštaju CSIS-a.

Ponestaje zaliha

Neki se pitaju da li je iscrpljivanje ukrajinskih zaliha protivvazdušnih raketa cela poenta trenutnog napada. Rusija je u utorak pokrenula salvu vatre sa nekoliko strana: balističkih raketa Kinžal ispaljenih iz borbenih aviona, krstarećih raketa Kalibr ispaljenih iz Crnog mora i raketa Iskander ispaljenih sa kopna, rekao je ukrajinski vojni komandant. Napad je došao sa severa, juga i istoka.

Video snimci iz Kijeva pokazuju raketne tragove preko noćnog neba. Uz trenutnu stopu upotrebe municije na obe strane, rat bi se mogao svesti na to ko prvi ostane bez resursa u vazdušnom ratu, smatraju neki analitičari.

„Visoki nivo aktivnosti protivvazdušne odbrane je nesumnjivo opteretio kapacitete protivvazdušne odbrane Ukrajine, a čini se da ruska taktika ima za cilj upravo iscrpljivanje odbrambenih kapaciteta Ukrajine“, napisao je Vilijams iz CSIS-a.

Ali Vilijams je takođe primetio da ostaci nekih ruskih raketa koje su pogodile Ukrajinu ukazuju na to da se radi o novom inventaru, sugerišući da bi ruski arsenali takođe mogli biti iscrpljeni. I postoje ozbiljne sumnje u sposobnost Moskve da proizvodi novo oružje u velikim količinama, dok sankcije Zapada ometaju njen pristup kritičnim delovima.

Nova američka pomoć

S druge strane, čini se da zapadne pristalice Ukrajine nameravaju da održe snabdevanje Kijeva. Ministarstvo odbrane SAD je 9. maja objavilo da će poslati 1,2 milijarde dolara pomoći za jačanje ukrajinske protivvazdušne odbrane i snabdevanja artiljerije.

Američka pomoć će uključivati „dodatne sisteme protivvazdušne odbrane i municiju za integraciju zapadnih lansera, projektila i radara protivvazdušne odbrane sa ukrajinskim sistemima protivvazdušne odbrane“, navodi se u saopštenju Pentagona. „Paket takođe uključuje municiju za obaranje bespilotnih vazdušnih sistema, usluge komercijalnog satelitskog snimanja i podršku aktivnostima obuke, održavanja i održavanja“, saopštio je Pentagon.

U međuvremenu, Velika Britanija je u ponedeljak potvrdila da će poslati stotine protivvazdušnih projektila u Ukrajinu. Vilijams je rekao da će podrška Zapada biti ključna u narednim nedeljama i mesecima, jer jedino što Rusiji nedostaje su gravitacione bombe niske tehnologije koje su bačene iz aviona.

Ako ruske vazdušne snage mogu da operišu iznad Ukrajine, mogu da naprave veliku štetu. „Ako Rusija uspe da iscrpi ukrajinsku protivvazdušnu odbranu i stekne nadmoć u vazduhu, rat će postati znatno veći izazov za Ukrajinu“, napisao je Vilijams i dodao: „U meri u kojoj je to moguće, komplement presretača i prateće opreme protivvazdušne odbrane mora ostati visok. prioritet zapadnih paketa vojne pomoći u doglednoj budućnosti“, prenosi Indeks.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari