Valorizacija u skladu sa održivim razvojem 1Foto: www.epcg.com

Povećan broj investitora za ulaganje u energetski sektor Crne Gore pokazuje da Crna Gora vodi pametnu politiku u toj oblasti a takođe govori i o tome da potencijala za izgradnju novih elektrana i te kako ima.

Država je u cilju jačanja energetskog sektora, poznato je u maju vratila svoj vlasnički udio u Elektroprivredi Crne Gore na nivo od 2009. godine, u julu ove godine objedinila termoenergetski kompleks u Pljevljima – TE Pljevlja i Rudnik uglja. Prošle godine, nakon 35 godina pauze priključen je novi objekat na elektroprenosni sistem – vjetroelektrana Krnovo, čime je uvećana instalirana snaga proizvodnje za sedam odsto a tokom narednog mjeseca takođe se očekuje priključenje milionitog kilovata proizvodnje na elektroneregetski sistem.

Elektroprivreda Crne Gore aktivno radi na pronalaženju rješenja za gradnju drugog bloka TE Pljevlja jer uglja u Pljevljima ima dovoljno za rad Rudnika uglja u narednih 40 godina. Međutim, problem su finansije – ograničenja za finansiranje drugog bloka jer i zbog strogih ekoloških standarda članice OECD više ne finansiraju projekte na ugalj. U slučaju paralelnog rada dva bloka prvi će biti ograničen na 1,5 hiljada sati godišnje. Maksimum sa kojim bi se išlo kada je u pitanju drugi blok je 350 MW.

Osim izgradnje drugog bloka u TE Pljevlja planirana je i ekološka rekonstrukcija postojećeg bloka a to bi trebalo da se završi 2021. godine. Tokom ekološke rekonstrukcije zastoji rada trajali bi ukupno šest mjeseci, dva puta po tri mjeseca tokom 2020. i 2021. godine. Osim ekološke rekonstrukcije TE Pljevlja, u narednom periodu predviđene su i rekonstrukcije HE Piva i HE Perućica i TE Pljevlja kao i sedam malih hidroelektrana. Zaštita i korišćenje resursa u okviru energetskog sektora odvija se u skladu sa principima zaštite životne sredine i održivog razvoja. U Crnoj Gori inače pore tri velike elektrane – HE Piva i Perućica i TE Pljevlja radi i 13 mini elektrana.

Ovo su akcenti konferencije posvećene sadašnjosti i potencijalima crnogorske energetike održane minule sedmice u Podgorici na kojem su učešće uzeli predstavnici Vlade Crne Gore, EPCG, nevladinog sektora a domaćin je bila Biznis akademija dnevnog lista Vijesti.

Ministarka ekonomije u Vladi Crne Gore Dragica Sekulić na skupu je podsjetila da je unapređenje energetike i valorizacija energetskih potencijala u fokusu Ministarstva ekonomije i Vlade Crne Gore a sve u cilju brzog održivog razvoja crnogorske ekonomije. Jer kako je kazala ministarka, zdrava i j aka energetika garantuju jaku ekonomiju.

U mini-elektrane investirano 40 miliona evra

Za crnogorsku energetiku i ukupno ekonomiju od velikog značaja su postojeće mini-elektrane jer je u njima do sada investirano 40 miliona evra a otvoreno je više od 80 radnih mjesta. Za izgradnju mini-elektrana i dalje postoji interesovanje investitora naročito za izgradnju vjetrolektrana, takođe se čulo na konferenciji o energetici.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari