Predstavnici civilnog društva apelovali su drugog dana godišnje konferencije Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS) o ljudskim pravima i demokratiji na vlade država članica OEBS-a da ne prodaju opremu za prisluškivanje i nadzor autoritarnim režimima, jer njom onda špijuniraju predstavnike nevladinih organizacija i novinare.

Brojne italijanske firme koje se bave informacionim tehnologijama imaju ugovore sa Rusijom i Sudanom, ocenila je Maritje Shake iz Holandske demokratske partije na panelu o zaštiti privatnosti u digitalnoj eri. Katica Rodrigez iz američke Fondacije elektronskih granica ocenila je da pojedinci više ne dele samo sadržaj informacije kada pošalju mejl preko interneta, već se sada ostavljaju i tragovi gde je taj pojedinac bio i koliko dugo.

– Svaki put kada koristite internet, ostavljate digitalne tragove, zdravstveno stanje, politička uverenja. Ti mali tragovi prave profile života pojedinca. Mi smo ranije pisali pismo u svojoj kući i slali ga, a sada, kada uradimo selfi, stavimo na klaud i to je dostupno svima, rekla je Rodrigezova i ocenila da je sada mnogo jednostavnije i jeftinije pratiti pojedinca nego kada je to radio na primer istočnonemački Štazi.

– Zakoni i pravila se sporije usvajaju i menjaju nego što je to slučaj sa tehnologijama. Nema detaljne zakonske regulative za uzimanje podataka od trećih lica, a mnoge države imaju manjak zakonske regulative za uzimanje podataka za prisluškivanje i nadzor, rekla je Rodrigezova.

Iz Evropske fondacije za demokratiju upozorili su da se društvene mreže koriste za promociju terorizma, a kao primer je navedena Islamska država koja najaktivnije koristi onlajn platforme, što posebno zabrinjava u trenutku kada se u Evropi usložnjava izbeglička kriza. Iz ove organizacije su preporučili da bi države trebalo da razgovaraju sa kompanijama Tviter i Fejsbuk, kako bi se sprečilo širenje ekstremističkih i terorističkih ideologija na društvenim mrežama. Istovremeno, predložili su i da se uspostavi jedinstven mehanizam za sprečavanje krađe podataka od terorista i ekstremističkih grupa.

Kako je istakao Dejvid Kramer, šef delegacije Sjedinjenih Američkih Država na ovoj osamnaestodnevnoj konferenciji OEBS-a, zaštita ljudskih prava, uzbunjivača i novinara bi trebalo da bude osnova ljudskih prava i slobode.

– Zabrinjavajuće je što su pojedine zemlje OEBS-a umešane u nezakonito prisluškivanje i praćenje – rekao je Kramer i pomenuo Rusiju kao zemlju čije su vlasti uzimale privatne podatke korisnika. S druge strane, Kiril Ignjatjev iz Ministarstva telekomunikacija Ruske Federacije odbacio je kritike američke delegacije i rekao da se ne slaže sa načinom na koji Zapad gleda pravo na privatnost.

– Ubeđeni smo da je slobodan pristup internetu garant sigurnosti građana – istakao je Kiriljenko. Predstavnici švedskog civilnog društva kritikovali su velike sile – SAD, Rusiju i Kinu, jer koriste iste sisteme nadzora građana koji su obelodanjeni tokom afere Snouden i što koriste masovni nadzor bez ikakve kontrole, dok su predstavnici turkmenistanskih nevladinih organizacija upozorili da vlada te zemlje koristi Simensovu opremu za praćenje i nadgledane građana. Zanimljivo je da su predstavnici azerbejdžanskih NVO u svom izlaganju, koje je ograničeno na 4,5 minuta, istakli da je u toj državi na vlasti narod i da u Evropi vladaju dupli standardi u pogledu poštovanja prava na privatnost.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari