(VIDEO) Pogledajte neobičnu reklamu za izbore u američkoj državi: O čemu odlučuju birači u Ohaju u avgustu? 1Foto: EPA-EFE/DAVID MAXWELL

Građani američke države Ohajo ovog leta odlučuju o tome da li će otežati izmene Ustava Sjedinjenih Država, pišu tamošnji mediji.

Rezultati glasanja bi mogli da imaju trenutne posledice po amandman o pravima na abortus.

Glasanje je zakazano za 8.avgust, dok je glasanje putem pošte već počelo.

Ako bude odobreno, „Pitanje 1“ bi podiglo prag za donošenje budućih ustavnih promena sa proste većine 50+1 koja je na snazi od 1912. na 60 odsto supervećine.

Zagovornici mere, koje predstavlja koalicija “Zaštitimo naš ustav“, tvrde da će povećanje praga sprečiti interesne grupe sa dubokim džepom da proguraju amandmane o abortusu, kontrolu oružja, minimalnoj plati, pitanja koja se tiču farmera i druge politike za Ohajo.

Iz opozicione kampanje Jedna osoba jedan glas (One Person One Vote) kažu da žurni napori imaju za cilj da spreče donošenje politika koje su popularne kod većine prosečnih stanovnika Ohaja, ali kojima se protivi sve konzervativnija supervećina republikanaca u Državnoj kući.

Od kada je u prošlogodišnjem procesu Rou protiv Vejda pred Vrhovnim sudom Teksasa sud doneo presudu kojom je zakon države Teksas koji je zabranjivao abortus stavljen van snage jer je u suprotnosti sa Ustavom, amandmani koji štite pristup abortusu u drugim državama, čak i konzervativnim, prošli su lako – ali generalno sa manje od 60 osto glasova.

Pristalice „Pitanja 1“ kažu da bi ova mera zaštitila ustav Ohaja od posebnih interesnih grupa.

„Podizanjem praga za ustavne amandmane na 60 odsto, građani će obezbediti da amandmani imaju široku podršku i reći posebnim interesima da naš ustav nije za grabljenje“, stoji u argumentu za predlog. „Zahtevanjem potpisa od birača u svakom okrugu, posebne interesne grupe više neće moći da biraju gde skupljaju potpise“.

U međuvremenu, protivnici „Pitanja 1“ kažu da bi usvajanje odluke okončalo vladavinu većine u državi.

„To znači da samo 40 odsto birača može da blokira bilo koje pitanje, stavljajući 40 odsto birača za donošenje odluka kao većinu“, stoji u argumentu protiv predloga koji su potpisale državne demokrate.

Iako bi se izmene praga za potpis odnosile samo na ustavne amandmane predložene posle 1. januara 2024, novi zahtev za izborni prag stupio bi na snagu odmah po usvajanju – što bi verovatno uticalo na sledeće opšte izbore.

Jezički izraz koji će birači videti na svojim glasačkim listićima na avgustovskim izborima bio je predmet sudskog spora. Iako je Vrhovni sud Ohaja pristao da naredi manje izmene, sudije su dozvolile da stoji opis amandmana kao “podizanja” standarda za kvalifikovanje i donošenje budućih ustavnih amandmana u državi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari