Vojna pomoć Ukrajini: Koliko košta rat? 1EPA-EFE/ALESSANDRO GUERRA

Evropa i SAD pomažu Ukrajini sa mnogo milijardi evra. Teško je izračunati koliko tačno vojne pomoći prima ta zemlja, no ekonomisti Kilskog instituta za svetsku ekonomiju su to ipak pokušali.

Andre Frank i njegov tim sa Instituta za svetsku ekonomiju Kila (ifw) u severnoj Nemačkoj, svake nedelje kopaju po brdu javno dostupnih informacija o pomoći Zapada Ukrajini. U svom do sada jedinstvenom „Ukraine Support Tracker” pokušavaju da nezavisno izračunaju stvarnu pomoć u smislu vojne opreme, humanitarnih usluga i finansijske pomoći za zemlju koju je napala Rusija.

Najveći izazov za ekonomiste je da od 100 milijardi evra koliko je dato i obećano izračunaju finansijski udeo vojne pomoći. To nije lak zadatak: zvanične informacije iz SAD ili Velike Britanije o vojnoj pomoći su nepotpune.

Koliko vrede stari nemački tenkovi?

To se odnosi i na publikacije nemačke vlade, koja redovno ažurira spisak vojne opreme koja se isporučuje. „Na prvi pogled izgleda veoma transparentno, jer su date i brojke „, kaže Frank u intervjuu za DW. „Ali želimo da isporukama Ukrajini damo novčanu vrednost“, odnosno da pokažemo koliko ta pomoć zapravo košta.

To je posebno teško za Nemačku, jer je Berlin u proteklih deset meseci rata predao vojnu opremu iz zaliha Bundesvera koja se odavno ne koristi ili je otpisana – pa stoga nema trenutno važeću procenu cene.

Na primer, protivavionski tenk Gepard, koji datira još iz Hladnog rata. U međuvremenu, iz Nemačke je isporučeno 30 jedinica ovog sistema, koji pomaže ukrajinskoj vojsci da se odbrani od ruskih raketnih napada. I tamo je od velike vojne vrednosti, tvrde izvori u Kijevu.

Sopstveni cenovnik

Ekonomisti iz Kila zato neprestano sastavljaju dugački „cenovnik” vojne opreme i drugih zaliha pomoći kako bi na kraju ipak mogli da izračunaju finansijsku pomoć.

Nakon intenzivnih konsultacija, Geparda procenjuju na 1,2 miliona američkih dolara. Slična je situacija i sa poljskim tenkovima T-72, ​​koji su prvobitno bili iz sovjetske proizvodnje, a iz Varšave su prebačeni u Kijev. Po komadu – vrednost od 1,6 miliona američkih dolara.

Drugi primer je isporuka vreća za spavanje, smatra Frank. Deo toga ide kao humanitarna pomoć, a drugi kontingent je namenjen isključivo ukrajinskim vojnicima na prvoj liniji fronta.

Nemačka očigledno isporučuje više nego što se zna

„Ukraine Support Tracker“ vojnu pomoć i obećanja Nemačke procenjuje na preko 2,3 milijarde evra – dok spisak nemačke vlade sa početka decembra iznosi 1,9 milijardi evra. Obe vrednosti su ispod nivoa stvarno date pomoći.

„Polazimo od toga da je nemačka vojna pomoć još veća od vrednosti koju upravo objavljujemo“, kaže Frank, opisujući konzervativno računovodstvo svoje radne grupe.

Na primer, savezna vlada ne daje nikakve informacije o obimu isporuka municije za najsavremeniji odbrambeni sistem rakete Iris-T.

Uređaj je očigledno od jeseni štitio region ukrajinske prestonice Kijeva od ruskih raketnih napada. To se može zaključiti iz objava na društvenim mrežama iz krugova ukrajinske vlade o uspešno uništenim ruskim projektilima. Kijev ne otkriva operativne detalje ukrajinske vojske. Od jeseni ruska vojska masovno gađa ukrajinski energetski. Raketa Iris-T na svetskom tržištu košta 616.000 dolara.

„U zavisnosti od toga koliko raketa ima, to naravno može da napravi veliku razliku“, kaže istraživač ifv Frank. „Ali to je jednostavno tako, zvanične informacije koje imamo iz Nemačke ne daju nam priliku da procenimo ukupnu vrednost. Nejasno je koliko je ukrajinski PVO sistem do sada ispalio raketa Iris-T, a koliko će biti isporučeno kasnije. Ne postoji način da to ispravno utvrdimo sa zvanično dostupnim izvorima.“

Slična je situacija i sa takozvanom kružnom razmenom oružja: to jest, kada istočne države NATO, poput Slovačke ili Slovenije, predaju stare sovjetske tenkove Ukrajini i zauzvrat dobiju vojnu opremu od Nemačke. „Tu razmenu ne kategorišemo kao pomoć Nemačke Ukrajini, jer to ne koristi Ukrajini direktno“, kaže Frank.

Najviše vojne pomoći iz SAD

Pa ipak, kilski ekonomisti su uvereni da su njihovi proračuni sa poslednjim ažuriranjem s početka decembra, veoma bliski realnosti.

„Čak i ako precenimo pojedinačno oružje i drugu robu vojne pomoći, to se nadoknađuje na drugim mestima“.

Kada je reč o bilateralnoj isporuci vojne opreme, SAD su ubedljivo na prom mestu sa 23 milijarde evra, na drugom je Velika Britanija sa 4,1 milijardu evra, a sledi Nemačke sa 2,3 milijarde evra.

EU prestiže SAD

Lakše je dobiti pregled velikih ukupnih suma pomoći Ukrajini: to jest, svu humanitarnu pomoć, finansijsku pomoć i vojnu robu koju države zapada zajedno pružaju Ukrajini.

Odlukom da od januara pomognu Ukrajini sa dodatnih 18 milijardi evra, države EU i institucije Evropske unije prestižu SAD. Evropa će tada podržati Kijev sa ukupno 52 milijarde evra u poređenju sa 48 milijardi evra iz SAD za „vojnu, finansijsku i humanitarnu pomoć“, pišu kilski ekonomisti u svom saopštenju na aktuelnom „Ukraine Support Tracker“, gde navode pruženu i najavljenu pomoć do 20. novembra ove godine.

Izvor: Dojče vele


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari