"Vreme je za Šulca?" 1Foto: PATRICK SEEGER/EPA

Od kada se Martin Šulc, bivši predsednik Evropskog parlamenta, krajem januara ispred Socijaldemokratske partije (SPD) kandidovao za nemačkog kancelara, stranci je naglo skočila popularnost u zemlji.

Rezultati anketa javnog mnjenja pokazuju da socijaldemokrate uživaju podršku više od 30 odsto birača, a prema nekima od njih, SPD prednjači u odnosu na konzervativce aktuelne kancelarke Angele Merkel prvi put nakon deset godina.

I dok levičarske partije u Francuskoj, Španiji i Ujedinjenom Kraljevstvu gube pristalice, koje razočarane prelaze u tabore desničarskih evroskeptičnih populista, pripadnici SPD veruju, pozivajući se na statistiku, da njihova stranka ima realne šanse za trijumf na opštim izborima u septembru, odnosno prvu pobedu u Bundestagu u poslednjih 15 godina.

Koliku je popularnost Šulcova kandidatura donela socijaldemokratama govori i činjenica da se, prema pisanju Fajnenšel tajmsa, od kraja januara čak 6.564 ljudi pridružilo stranci, koja obično na mesečnom nivou dobije najviše hiljadu novih članova. U sedištu stranke u Frajburgu, gradu na jugozapadu Nemačke, je čak ponestalo članskih karata. Promotivni materijal kruži i na društvenim mrežama. Na jednom postu na Tviteru Šulc je prikazan u beloj odori kao „Bog-kancelar“ koji „krade vatru demokratije sa Olimpa i daje je čovečanstvu“.

Prema pisanju Fajnenšel tajmsa, Martin Šulc je u redove socijaldemokrata doneo novu nadu i optimizam, sudeći po prijemu na koji je prošle nedelje naišao u Švertu, industrijskom gradiću na severozapadu Nemačke. On je u govoru pred više od 700 ljudi, koji su mahali zastavama i transparentima s natpisom „Vreme je za Šulca“, obećao da će se „boriti za vredne ljude koji nose ovu zemlju“. „Poštovanje pojedinca se isuviše dugo stavlja po strani i zamenjuje kriterijumima ekonomskog uspeha. Mi ćemo ga (poštovanje pojedinca) vratiti na čelo i u centar“, rekao je Šulc, koji je bio ispraćen gromoglasnim aplauzom. Jonas Bauer, vaspitač u predškolskoj ustanovi i pripadnik SPD-a, je rekao da raspoloženje u stranci nije bilo ovako pozitivno još od 1969. kada je Vili Brant postao prvi nemački kancelar iz socijaldemokratskih redova posle 39 godina.

S obzirom na dosadašnji uspeh, Šulc je postao prava glavobolja za Merkelovu, s obzirom da prema oceni pojedinih analitičara, predstavlja najozbiljniji izazov od kada je ona preuzela vlast. „Pokazalo se da nisu u pravu svi koji su rekli da je to prolazna popularnost“, rekao je Markus Šoder, visoki funkcioner CSU, bavarske sestrinske partije Merkelove CDU.

Analitičari ocenjuju da Šulc za svoju popularnost ima da zahvali tome što važi za „autsajdera“ koji nikada nije bio Član Vlade Merkelove niti poslanik u Bundestagu, te njegov imidž ne dotiču kompromisi i neuspesi koje je u poslednje četiri godine SPD trpela u velikoj koaliciji sa CDU. Osim toga, kao sin policajca koji nikada nije studirao, ostavlja utisak običnog čoveka koji ima razumevanja za svoje sugrađane, što mu je donelo podršku radničke klase. Običnom građanstvu koji su poklonici SPD-a se približio i nagoveštajima da će napraviti promene kada je reč o ambicioznim reformama nemačkog tržišta rada i državi blagostanja, a koje je progurao 2000-ih godina Gerhard Šreder, poslednji kancelar iz socijaldemokratskih redova. Te reforme su odbile veliki broj socijaldemokratskih birača.

Međutim, pojedini su Šulca iz Šverta ispratili uz ogromnu dozu skepse. „Martin Šulc – nije li to onaj koji je obezbedio garancije da se neće povesti istraga u vezi s poreskim sporazumima u Luksemburgu predsednika Evropske komisije Žan-Klod Junkera?“, rekao je Lars, taksista iz nemačkog industrijskog gradića.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari