Da li će se graditi stambena zgrada u dvorištu najstarije kuće u Novom Sadu 1foto: 021.rs

Grad će dozvoliti da se u dvorištu najstarije kuće u Novom Sadu, takozvane Špilerove, zida stambena zgrada od nekoliko hiljada kvadratnih metara, saznaje 021.rs

To je omogućeno novim izmenama plana dela Petrovaradina. Odluka o stavljanju ovog urbanističkog dokumenta na javni uvid poklopila se sa obaveštenjem Zavoda za zaštitu spomenika kulture da se deo Starog Majura, koji je u okolini Špilerove kuće, stavlja pod prethodnu zaštitu.

Predloženo urbanističko rešenje pokazuje da je Grad verovatno odlučio da prihvati ponudu vlasnika parcele na kojoj se nalazi najstarija kuća, preduzeća „Kafa dobro jutro“ Lazara Uskokovića.

Gradu je Špilerova kuća sa okućnicom ponuđena u zamenu za dozvolu za zidanje objekta van zone zaštite kuće, što je trenutno zeleno dvorište od nekoliko stotina kvadratnih metara, koje ima izlaz prema Preradovićevoj ulici.

U planu se ova nova zgrada definiše kao opštegradski centar sa pretežnom namenom stanovanja.

Sama Špilerova kuća sa delom dvorišta se u planu opisuje kao objekat kulture u kojoj se neguje materijalno i nematerijalno kulturno nasleđe Petrovaradina, što posredno govori da se očekuje da će kuća preći iz privatnog u javno vlasništvo.

Kako se 021.rs uverio, sam predlog Plana detaljne regulacije Starog Majura obuhvata prostor od 32,88 hektara, koji je i jedan od najstarijih delova Petrovaradina, uz same bedeme Tvrđave.

Kako se i kaže u predlogu odluke, radi se o tradicionalnom jezgru Petrovaradina koji se naziva i Ljudevit dol, koji je urbanu matricu dobio na početku 18. veka nizovima prizemnih porodičnih objekata.

Vremenom su tu izgrađeni i objekti za višeporodično stanovanje, osnovna škola, verski objekti, mesna zajednica…

U predlogu odluke na javnom uvidu navodi se da je Stari Majur „posebno vredan deo Novog Sada i deo njegovog identiteta koji ne sme biti narušen neprimerenom izgradnjom“, tako da se preporučuje očuvanje, „primena karakterističnih arhitektonskih detalja“ i ako ima novogradnje, ona se ograničava na maksimalno dva sprata sa potkrovljem.

Urbanisti su konstatovali i da je u prethodnom periodu bilo zidanja objekata visine i dva sprata, uz primenu savremenih materijala čime se utiče na autentičnost prostora i ugrožava se arhitektonsko nasleđe, uz slučajeve nelegalne gradnje.

Više informacija iz ovog grada čitajte na posebnom linku.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari