Crna Gora i Srbija potpisaće u septembru sporazum o saradnji u oblasti odbrane, a njime će biti obuhvaćena pitanja bezbjednosti regiona i aktivnosti dvije zemlje na obavezama koje proizlaze iz njihovog članstva u Partnerstvu za mir (PZM).
Pomoćnik crnogorskog ministra odbrane Ljubiša Perović izjavio je podgoričkoj agenciji MINA da se Srbija i Crna Gora nalaze „u istoj generaciji PZM i posmatrači su u Jadranskoj povelji“, te da obje imaju interes za stabilnost i saradnju u regionu.
Crna Gora i Srbija potpisaće u septembru sporazum o saradnji u oblasti odbrane, a njime će biti obuhvaćena pitanja bezbjednosti regiona i aktivnosti dvije zemlje na obavezama koje proizlaze iz njihovog članstva u Partnerstvu za mir (PZM).
Pomoćnik crnogorskog ministra odbrane Ljubiša Perović izjavio je podgoričkoj agenciji MINA da se Srbija i Crna Gora nalaze „u istoj generaciji PZM i posmatrači su u Jadranskoj povelji“, te da obje imaju interes za stabilnost i saradnju u regionu.
– Očekujemo da će saradnja sa Srbijom biti usmjerena ka regionalnom pristupu širokom broju pitanja – od obrazovanja do tema koje proizlaze iz našeg zajedničkog članstva u PZM – kazao je Perović.
Spasojević u poseti vojsci Italije
Pomoćnik ministra odbrane za politiku odbrane Dušan Spasojević tokom jučerašnje bilateralne posete Italiji sastao se sa predsednikom Parlamentarnog odbora za bezbednost i implementaciju Šengenskog sporazuma Sandrom Gocijem, koji je obećao pomoć i podršku u ubrzanju procesa stavljanja Srbije na belu šengensku listu – saopšteno je juče iz Ministarstva odbrane Srbije.
Prilikom razgovora sa zamenikom načelnika Generalštaba Oružanih snaga Italije, viceadmiralom Đinom Bizarijem, Spasojević je izrazio zahvalnost na pomoći koju italijanski vojnici, angažovani u okviru KFOR, pružaju srpskom stanovništvu na Kosovu i Metohiji. On je ponovio stav Srbije da se jedino pregovorima, uz poštovanje Povelje UN i međunarodnog prava, može pronaći kompromisno rešenje za budući status Kosova i Metohije, prihvatljivo za obe strane. Tokom sastanka sa delegacijom Generalštaba Oružanih snaga Italije, potpisan je Plan bilateralne vojne saradnje za 2008. godinu.
Crna Gora i Srbija, kada je u pitanju odbrana, već sarađuju u obrazovanju, tehničkoj pomoći i drugim pitanjima.
Crna Gora je potpisala slične sporazume sa Makedonijom, Slovenijom i Njemačkom. Takvi dokumenti predviđaju saradnju u politici odbrane i bezbjednosti, zakonodavstvu za vojna i odbrambena pitanja, kontrolu naoružanja i razoružanja, planiranje i osnivanje budžeta odbrane, objasnio je Perović.
Sporazumima se regulišu pitanja traganja i spasavanja, kao i humanitarne operacije, organizacije oružanih snaga na polju personala, administracije i logistike, kazao je Perović.
On je rekao da se takvim aktima definišu i oblasti koje se tiču životne sredine i kontrole zagađenja u okviru vojnih objekata, civilna odbrana i upravljanje krizom, kao i industrija odbrane.
– Crna Gora, sa zemljama partnerima, prije svega zemljama u regionu, razvija politiku izgradnje bliskih i intenzivnih odnosa, tako da potpisivanje sporazuma o saradnji predstavlja osnov i okvir za njihovo uspostavljanje – rekao je Perović.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


