Episkop Joanikije izabran za mitropolita crnogorsko-primorskog 1Foto: Nataša Matović / Univerzitetska biblioteka

Na današnji dan, pre 80 godina, list Vreme pisao je o vanrednom zasedanju Svetog arhijerejskog sabora na kom je episkop Joanikije imenovan za novog mitropolita crnogorsko-primorskog. Istog dana, list Pravda pisao je o pozitivnim reakcijama na „policijski čas“ u Budimpešti.

List Vreme pisao je o vanrednom zasedanju Svetog arhijerejskog sabora. Uoči zasedanja, kom je prisustvovao i patrijarh Gavrilo, održan je pomen svim preminulim patrijarsima i arhijerejima.

Episkop Joanikije izabran za mitropolita crnogorsko-primorskog 2
Foto: Screenshot/Digitalna.nb.rs

Nakon izbora gospodina Gavrila za poglavara Srpske pravoslavne crkve, mitropolija crnogorsko-primorska ostala je bez svog arhijereja. Odlukom Svetog arhijerejskog sabora, za tu poziciju izabran je episkop Joanikije, koji je do tada, kao vikarni episkop, bio administrator mitropolije.

Prema pisanju lista, episkop Joanikije je pre imenovanja pokazao „visoke bogoslovske kvalitete i kao takav zaslužio episkopski čin“.

„I sada kao patrijarhov vikar na Cetinju istakao se kao sposoban pastir, čiji je rad cenjen i poštovan. Njegove zasluge za crkvu dovele su ga sada na položaj mitropolita“, pisalo je Vreme.

Na vanrednom zasedanju Sabora popunjeno je još jedno arhijerejsko mesto – za episkopa budimljanskog izabran je jeromonah Valerijan Stefanović, profesor Šeste muške gimnazije.

Sve odluke donete su jednoglasno, a sledeće, redovno zasedanje Svetog arhijerejskog sabora zakazano je za maj 1941. godine.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Pravda preneo je odluku mađarske vlade kojom je ograničena potrošnja električne struje u celoj zemlji, a sve u skladu sa merama štednje.

Episkop Joanikije izabran za mitropolita crnogorsko-primorskog 3
Foto: Screenshot/Digitalna.nb.rs

Ova odluka podrazumevala je i skraćeno radno vreme ugostiteljskih objekata, pa su tako kafane i restorani u Budimpešti mogli da rade samo do pola jedan posle ponoći.

Iako su se prethodno vrata na ovim objektima zaključavala mnogo kasnije, nije bilo negodovanja, već su se svi saglasili da su mere opravdane s obzirom na opšte prilike u brojnim evropskim zemljama.

Vlasnici kafana su izrazili posebno zadovoljstvo. Oni su verovali da će im nove mere zapravo dovesti više gostiju koji su pre odbijali da odu u kafanu, plašeći se da će dugo ostati u njoj. Uvereni su bili i da će „policijski čas“ čak i povećati zaradu.

Reakcije na nove mere brojni listovi u Budimpešti ispitivali su i putem anketa, i svi rezultati ukazivali su na to da su vlasnici lokala čvrsto verovali da odluka vlade samo doprinosi prosperitetu njihove struke.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

„List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1940. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.“

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari