Predsednik Evropskog saveta Herman van Rompej izjavio je juče u Briselu da je Hrvatska na dobrom putu da završi pristupne pregovore s EU u „najbližoj mogućoj budućnosti“.



– Sada je na Komisiji da da svoju ocenu, ali sam s razlogom uveren da će ova sedmica doneti dobre vesti – izjavio je, kako prenosi agencija Hina, Van Rompej posle razgovora s hrvatskim predsednikom Ivom Josipovićem.



On je čestitao hrvatskim građanima i vladi na obavljenom poslu koji je omogućio ulazak u samu završnicu pregovora.


– Nakon što je pre dve decenije stekla nezavisnost i suverenost, Hrvatska je sada blizu još jednoj istorijskoj prekretnici. Ona je na dobrom putu da svoje pristupne pregovore zaključi u najbližoj mogućoj budućnosti – rekao je Van Rompej. On je izrazio uverenje da će hrvatsko pristupanje EU pojačati evropsku perspektivu regiona i pohvalio hrvatskog predsednika i njegovog srpskog kolegu Borisa Tadića za njihovu inicijativu pomirenja u regionu. Hrvatski predsednik je izrazio uverenje da će pregovori biti završeni u junu.

– Nije korektno nagađati pre nego što odluka bude doneta, ali mislim da s velikim optimizmom možemo gledati na ovaj mesec – naglasio je Josipović. Od 35 pregovaračkih poglavlja Hrvatskoj su ostala još četiri – dva sadržajna (pravosuđe i osnovna prava i tržišna utakmica) i dva tehnička (finansijska i ostala pitanja). Pojedini svetski, ali i hrvatski mediji u utorak su najavili da bi predsednik Evropske komisije Žoze Manuel Barozo sutra mogao preporučiti zemljama EU završetak pregovora s Hrvatskom. Time će, kako se tvrdi, biti naveden i ciljani datum pristupanja – 1. jul 2013.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari