Poslanici Doma naroda Parlamenta Bosne i Hercegovine usvojili su juče zakone iz oblasti reforme policije, čime je BIH ispunila uslove za potpisivanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa Evropskom unijom.
Iste zakone su prošle sedmice usvojili i poslanici u Predstavničkom domu Parlamenta BIH.
Poslanici Doma naroda Parlamenta Bosne i Hercegovine usvojili su juče zakone iz oblasti reforme policije, čime je BIH ispunila uslove za potpisivanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa Evropskom unijom.
Iste zakone su prošle sedmice usvojili i poslanici u Predstavničkom domu Parlamenta BIH. Usvojeni su Predlozi zakona o nezavisnim i nadzornim telima policijske strukture BIH, Predlog zakona o Direkciji za koordinaciju policijskih tela i o agencijama za podršku policijskoj strukturi BIH.
DORIS PAK: Ako potpiše Srbija, mora i Bosna
Zastupnica u Evropskom parlamentu i jedna od čelnih osoba u Komitetu za Balkan, Doris Pak kazala je da pitanja BIH i Srbije i Sporazuma sa EU nisu povezana, ali da „ako to uradi Komisija sa Srbijom 28. aprila, to mora uraditi i sa BIH“. „Nema mogućnosti da sporazum bude potpisan sa Srbijom, a ne i sa BIH, jer bi to bila veoma teška situacija“, izjavila je Pak za Dnevni avaz.
Usvajanje ovih zakona i reforma policije u BIH prema evropskim standardima bio je osnovni uslov koji je BIH trebalo da ispuni kako bi potpisala sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa EU. Predlogom zakona o nezavisnim i nadzornim telima policijske strukture predviđa se osnivanje nezavisnog odbora, odbora za žalbe policijskih službenika i odbora za žalbe građana.
Predlogom zakona o Direkciji za koordinaciju policijskih tela i o agencijama za podršku policijskoj strukturi predviđeno je osnivanje direkcije za koordinaciju policijskih tela, agencije za forenzička ispitivanja i veštačenja, agencije za školovanje i usavršavanje kadrova i agencije za policijsku podršku.
U oba predloga zakona je definisano da će lokalni nivo, te ostali detalji policijske strukture, biti regulisani nakon reforme Ustava Bosne i Hercegovine u skladu s tri principa Evropske komisije. Visoki predstavnik u BIH Miroslav Lajčak izjavio je juče da još postoji mogućnost da BIH potpiše sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa EU krajem aprila ili u maju.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


