Mnogi se slažu da je ovogodišnji Fešn vik (Fashion week) u Beogradu, koji traje od 2. do 9 novembra, nešto posebno, kako zbog zadivljujuće aktuelnih modnih crteža i slika Milene Pavlović Barilli, tako i zbog odličnih manekenki koje nose njene modele. Manje je poznato da je Barilli crtala i slikala za prestižne modne magazine tridesetih godina prošlog veka, uključujući Vog (Vogue) i Lajf (Life).
Trend obeležavanja stogodišnjice rođenja Milene Pavlović Barili koji je u ovoj godini „uspostavila“ kulturna javnost brojnim izložbama i manifestacijama tako je nastavljen i u modnim krugovima, na 26. nedelji mode viku. Ilustracije odeće koje je naslikala Barilli slikarke bile su inspiracija za kreatorku Vladanku Celić, čijom je revijom u sredu naveče u Skupštini grada svečano otvorena jesenja Nedelja mode.
Kada je glumica Nataša Marković ponela pistom model sa slike „devojka sa lampom“ publika je bila oduševljenja tasko jasnom i direktnom porukom i vremenskim spojem, koji je postao tako vidljiv. Kombinacijom svečanih haljina, kostima i odeće za svakodnevne prilike, manekenki i poznatih glumica (Lena Bogdanović, Milica Milša, Iva Štrljić…), i obućom koju je osmislila Lidije Jovanović te živopisnim šeširima Nataše Filipović verno je dočarano vreme u kome je između dva svetska rata živela i stvarala Milena Pavlović Barili. Ova kolekcija će posle Beograda krenuti na minu turneju, najpre u Požarevac, rodni grad poznate slikarke, a zatim će u decembru stići u Rim.
Prihod sa revije namenjen je Centru za integraciju mladih – Svratištu za decu sa ulice. Među prvim donatorima su zamenica gradonačelnika Beograda Radmila Hrustanović i kompanija SAGA, koja je poklonila 780.000 dinara za troškove hrane tokom narednih 12 meseci.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


