Ministar pravde Nenad Vujić Foto: Beta/Milan ObradovićMinistar pravde Nenad Vujić sastaje se danas sa Komesarom za pravosuđe Evropske komisije Majklom Mekgratom u Briselu, saznaje N1. Na stolu će biti i „Mrdićevi zakoni“.
Posle sastanka, od 13h, nisu predviđene izjave.
Prema našim saznanjima, tema će biti izmene pravosudnih zakona za koje je ranije iz EK rečeno da su korak unazad u evrointegracijama.
Radi se o tzv. „Mrdićevim zakonima“, protiv kojih ovih dana struka protestuje, između ostalog i obustavom rada, ističući da zakoni nisu u skladu sa Ustavom Srbije i da njima izvršna vlast želi da preuzme apsolutnu kontrolu nad pravosuđem. Zamera se i to što su doneseni po hitnoj proceduri, bez ikakve javne rasprave što – nije po pravilima za ovakvu vrstu propisa. Njihovo dejstvo će, kako ocenjuju, značajno ograničiti samostalnost i nezavisnost sudstva i tužilaštva, a prvenstveno Javnog tužilaštva za organizovani kriminal.
Podsetimo i na to da je prošle nedelje evropska komesarka za proširenje Marta Kos ponovila da su izmene pravosudnih zakona koje je usvojila Skupština Srbije ozbiljan korak unazad u evropskim integracijama, a takođe je pozvala srpski parlament da što pre izvrši reviziju tih akata.
Poslaničke grupe Narodnog pokreta Srbije, Novog lica Srbije, Zeleno-levog fronta i Pokreta slobodnih građana podnele su danas predlog Ustavnom sudu za ocenu ustavnosti ovih zakona. Kako su naveli, time se „pravosuđe stavlja pod političku kontrolu predsednika i SNS“. Poslanica Biljana Đorđević istakla je da su takođe tražili izuzeće predsednika Ustavnog suda Vladana Petrova u odlučivanju o tom predlogu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


