NUNS i ANEM: Hapšenje Aleksandra Dikića je čin represije i udar na slobodu izražavanja 1foto: Printscreen/YouTube/Bez cenzure

Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) i Asocijacija nezavisnih elektronskih medija (ANEM) osudile su danas hapšenje novinara KTV i kolumniste Aleksandra Dikića, koje su ocenili kao „čin represije i udar na slobodu izražavanja“.

„Ovom potezu prethodila je kampanja režimskih tabloida protiv Dikića, što dodatno pojačava sumnju da se radi o politički motivisanom postupanju i pritisku na medije i pojedince koji javno iznose kritičke stavove“, naveli su oni.

NUNS i ANEM zatražili su od nadležnih organa da hitno preispitaju osnovanost i srazmernost preduzetih mera i da u daljem postupanju uvaže standarde zaštite slobode medija, javnog interesa i prava novinara.

„Podsećamo da sloboda izražavanja podrazumeva zaštitu i neprijatnih, provokativnih ili nepopularnih stavova, te da institucije imaju obavezu da postupaju nepristrasno, proporcionalno i u skladu sa javnim interesom, a ne kao instrument političkog pritiska“, kazali su iz medijskih udruženja.

Dodali su da će o tom slučaju obavestiti relevantne međunarodne organizacije koje prate stanje slobode medija i bezbednost novinara, uz zahtev da se spreči „dalja zloupotreba institucija za obračun sa kritičkim glasovima“.

Dikića su juče u Novom Sadu uhapsili pripadnici Službe za borbu protiv visokotehnološkog kriminala Ministarstva unutrašnjih poslova, nakon čega je sproveden u Beograd, gde mu je određeno policijsko zadržavanje od 48 časova, a danas je pušten da se brani sa slobode.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari