Rezultati anketa koje je sprovela evropska agencija „Evrobarometar“ pokazuju da samo 48 odsto građana EU smatra da je širenje na istok ojačalo Uniju, dok 36 odsto, među njima većina Francuza i Nijemaca, misli upravo suprotno – da je taj proces oslabio evropski blok.
Britanski dnevnik Fajnenšel tajms navodi da bi, ako lideri EU hitno ne objasne građanima prednosti velike nad manjom Unijom, planirano proširenje na Zapadni Balkan i Tursku, moglo da dođe pod znak pitanja. List napominje da ne treba kriti istinu da se potencijalne članice suočavaju sa velikim izazovima u ispunjavanju evropskih standarda, posebno kada je riječo kriminalu i korupciji.
„Slučajevi Bugarske i Rumunije pokazuju da se ta pitanja moraju riješiti prije učlanjenja i da prečica ne smije da bude. Ako želi da sačuva povjerenje svojih građana, EU mora da se drži sopstvenih standarda“, zaključuje Fajnenšel tajms.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


