Poverenik za informacije od javnog značaja Rodoljub Šabić ocenio je juče da je potrebno proširiti ovlašćenja poverenika ako se žele ozbiljniji efekti Zakona o dostupnosti informacija. „U Sloveniji moja koleginica vodi prekršajni postupak i izriče kazne.

Da je u početku primene zakona kažnjen određen broj ljudi, danas ne bismo ni morali da ih kažnjavamo”, rekao je on novinarima tokom posete Paraćinu. Šabić je rekao da poverenik ne može da kazni, već može da traži od nadležnih organa da pokrenu prekršajni postupak. „Od nekoliko hiljada kompletiranih slučajeva u kojima je bilo jasno da je počinjen prekršaj procesuirano je svega par stotina. Pokrenuto je nekoliko stotina prekršajnih postupaka, a kažnjeno je nekoliko desetina ljudi”, rekao je on.

Šabić je dodao da poverenik može da izrekne samo kazne koje su u funkciji izvršenja njegovih odluka i naveo da ukupan iznos kazni ne može preći 200.000 dinara. “Ja sam izrekao nekoliko desetina takvih kazni i to daje efekte”, rekao je on. Kako je istakao ,,građani se najviše žale na probleme u dobijanju informacija vezanih za budžet, javne nabavke, privatizacije. „Građani su prepoznali ogroman antikorupcijski potencijal Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja”, rekao je on. Šabić je dodao da onog trenutka kada primeti iracionalan sukob novinara ili građanina sa nekom vlašću oko dobijanja informacija koje se tiču novca, sa izvesnošću može da kaže da će za šest do osam meseci izbiti nekakva afera.

„To potvrđuju afere sa Putevima Srbije, sa Železnicama Srbije gde novinari nisu mogli da dobiju informacije, a nakon tri-četiri godine sa podizanjem optužnica i hapšenjem ljudi saznali smo zapravo zašto”, rekao je on.

Društvo sudija Srbije traži pristup informacijama od javnog značaja

Beograd – Društvo sudija Srbije zatražilo je od Visokog saveta sudstva (VSS) da dostavi obrazložene odluke Komisije i VSS-a u svim predmetima u postupku preispitivanja odluka u predmetima neizabranih sudija, koji su bili na sednicama. Konstantin Mitić Vranjkić, zamenik predsednika beogradskog odeljenja Društva sudija Srbije, kaže za Danas da je Visoki savet sudstva do sada održao 340 ročišta na kojima je doneto oko 130 odluka, ali nijedna do sada nije obrazložena.

– Od Visokog saveta sudstva tražimo samo ono što su u obavezi da urade, a to je da obrazlože odluke koje su doneli. Do sada nisu dostavili nijednu obrazloženu odluku, niti sudijama koje su ponovo izabrane, niti onima čiji su prigovori odbijeni. Ukoliko nam u datom roku ne odgovore, bićemo prinuđeni da podnesemo žalbu povereniku za pristup informacijama od javnog značaja, naglašava Mitić Vranjkić. On dodaje da je Visoki savet sudstva u obavezi da odgovori u roku od 15 dana od podnošenja zahteva za slobodan pristup informacijama. M. D. M.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari