Evropska komisija, Evropska investiciona banka (BEI) i države članice Evropske unije postigli su saglasnost da pokrenu investicioni plan za zapadni Balkan. Kako se navodi u saopštenju Evropske komisije, Albanija, Bosna i Hercegovina, Hrvatska, Bivša jugoslovenska republika Makedonija, Kosovo (prema rezoluciji 1244 Saveta bezbednosti UN), Crna Gora i Srbija trebalo bi da dobiju bespovratnu pomoć za prioritetne projekte. Pomoć bi na početku bila usmerena na socijalne projekte, a potom na mala i srednja preduzeća i energetiku.
Sredstva neće biti unapred raspoređena na države zapadnog Balkana već će one konkurisati za njih svojim projektima. Uslovi za projekte EU su prema pravilu precizno određeni i njihova izrada zahteva stručnost, iskustvo i vreme, pri čemu treba isključiti svaku improvizaciju. Što se pre počne sa pripremom, veći su izgledi za uspeh.
Kako se navodi u Evropskoj komisiji, u toku nekoliko sledećih nedelja će biti potpisan ugovor o uslovima za te investicije, kao i količini raspoloživih sredstava. Budući da će Komisija u sadašnjem sastavu najverovatnije raditi do kraja godine, ne treba očekivati da uslovi i sredstva budu poznati pre januara ili prvih dana februara. Prema tom planu, očekuje se da ukupna sredstva za zapadni Balkan iznose oko milijardu evra.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


