Druga generacija maturanata Umetničke škole u Užicu završila je školovanje. Na prigodnoj svečanosti uručene su im diplome, a najboljima i vredne knjige iz istorije umetnosti.
Od 45 učenika u dva odeljenja, čiji su razredne starešine Brankica Čkonjević, profesorka književnosti i Miroslav Sredić, profesor fizičke kulture, maturiralo je njih 44 i to na šest smerova.
Druga generacija maturanata Umetničke škole u Užicu završila je školovanje. Na prigodnoj svečanosti uručene su im diplome, a najboljima i vredne knjige iz istorije umetnosti.
Od 45 učenika u dva odeljenja, čiji su razredne starešine Brankica Čkonjević, profesorka književnosti i Miroslav Sredić, profesor fizičke kulture, maturiralo je njih 44 i to na šest smerova. Među njima je 28 odličnih, 12 vrlo dobrih i 5 učenika s dobrim uspehom. Jovana Živčić iz Kraljeva, na smeru konzervator kulturnih dobara, inače vukovac, proglašena je za učenicu generacije.
Još uvek podstanari
Umetnička škola u Užicu osnovana je 2002. godine, a pored dece iz Užica i okolnih opština pohađaju je i učenici iz drugih gradova Srbije. Tri godine bila je podstanar u delu Doma za decu i omladinu bez roditeljskog staranja „Petar Radovanović“. Posle toga preseljena je u zgradu čiji je vlasnik užički Crveni krst i takođe je u statusu podstanara, a zakup tog prostora plaća užička opština. – Naredne godine definitivno moramo da rešimo pitanje prostora: ili ostajemo u sadašnjem prostoru koji je za ovu školu idealan i u čije opremanje smo mnogo uložili, ili će lokalna samouprava da nam ponudi neki drugi odgovarajući prostor. Ipak, prema svim najavama trebalo bi da ostanemo u ovoj zgradi – kaže Danasu direktor Radojičić.
Najbolji učenici po smerovima su Marina Ćirović (stilski krojač), Aleksandra Kostić (livac umetničkih predmeta), Tanja Đurđić (konzervator kulturnih dobara), Jasmina Jovanović (graver umetničkih predmeta) iz Užica, Ivan Tanović (grnčar) iz Požege i Đorđe Grbović (drvorezbar) iz Čačka.
Kostimirano matursko veče
Druga generacija maturanata Umetničke škole privukla je pažnju i kreativnošću u načinu proslave maturske večeri. Sami su kreirali i realizovali kostime i u njima slavili završetak školovanja. Tako su se na maturskoj zabavi pojavili kao Frida Kalo, Merilin Monro, Rembrantova supuga, gejša, Sara Kej, Egipćanka, Indijka, samuraji, vitezovi, grof Drakula, akteri iz video-igrica, bajki i druge ličnosti .
– Ovo je druga generacija maturanata, ali je prva po tome što ima 28 odličnih učenika, prva je stigla do obale Italije, organizovala kostimirano matursko veče i pokazala šta znači prijateljstvo i solidarnost. Želim vam srećne puteve ka fakultetima, karijeri, velike i lepe ljubavi, obratila se maturantima profesorka Brankica Čkonjević, na svečanosti dodele diploma.
Kao i prošle godine priređena je izložba maturskih radova, na kojoj su izložene skulpture, ulja na platnu, ikone, freske, reljefi, mozaici, duborezi, gravure na staklu, metalu i kamenu, kostimi…
Izloženi radovi ukazuju na uspešan stručni i pedagoški rad profesora, a posebno mentora i to Aleksandra Todorovića, akademskog slikara, Vesne Aćimović Panić, akademskog slikara-keramičara, mr Milovana Dagovića, Mladenke Stanić i Ane Bogićević, akademskih vajara i Tanje Jovanović, kostimografa.
Prvi direktor škole i jedan od njenih osnivača, mr Obrad Jovanović, akademski slikar i profesor na užičkom Učiteljskom fakultetu, čestitajući maturantima, poručio je da se od njih očekuje da promene i sam pojam umetnika, koji, kako je rekao treba da bude građanin sveta, poznavalac stranih jezika, moderne tehnologije, te da od svog rada sebi obezbedi egzistenciju i poseduje svest o umetnosti i umetničkom delu.
Otvarajući izložbu Velimir Karavelić, predstavnik Ministarstva prosvete, poverio se da je njenim kvalitetom pozitivno iznenađen, a potom ocenio da su izloženi eksponati projekcija kvalitetnog rada nastavnika, koji su uspeli da se realizuju i kao umetnici i kao pedagozi i da iznedre veoma kvalitetne učenike.
Direktor škole, Budimir Radojičić, navodi da izložba maturskih radova predstavlja i kontinuitet prethodne generacije, a potom podseća da je sedamdeset pet odsto prošlogodišnjih maturanata upisalo fakultete ili više škole, umetničkog i društvenog smera.
– To je potvrda kvaliteta ove škole, uloženog truda i učenika i profesora, kazao je Radojičić.
– Četiri godine u Umetničkoj školi su najlepše godine u mom životu i mislim da mi se neće ponoviti, svela je svoje utiske učenica generacije Jovana Živčić, posebno hvaleći saradnju sa profesorima i kreativnu atmosferu u školi. – Ova škola je takva da nudi veoma mnogo znanja, a nije naučio samo onaj ko nije hteo da nauči, kaže Jovana i otkriva da se priprema da upiše Akademiju primenjenih umetnosti u Novom Sadu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


