Španija je u proteklim decenijama smatrana rajem za radnike iz Latinske Amerike i istočne Evrope, koji su dolazi u tu državu u potrazi za poslom. Procenjuje se da je pet miliona stranih radnika došlo u Španiju krajem 1990-ih, što čini gotovo deset odsto stanovništva.

Ipak, nakon izbijanja globalne ekonomske krize vlada u Madridu razmatra predlog o pooštravanju uslova za prijem imigranata, a sve više Latinoamerikanaca donosi odluku da se vrati kući.

Budući da je stopa nezaposlenosti dosegla gotovo 17 odsto, predviđa se da će imigranti biti prvi na udaru kada je reč o gubitku zaposlenja. U proteklih nekoliko meseci 4.000 Latinoamerikanaca je spakovalo kofere i vratilo se kućama. Ekvadorka Pilar nedavno je izjavila za Bi-Bi-Si da je bolje vratiti se kući i biti sa svojim bližnjima, nego ostati bez posla u Španiji. Štaviše, procenjuje se da će u narednom periodu čak 70.000 nezaposlenih Rumuna u Španiji doneti odluku o povratku u domovinu.

Rumuni koji trenutno žive u Španiji navode da osećaju posledice recesije, što je označilo kraj njihovih nada o boljem životu. Jedan od glavnih razloga zbog kojih su Rumuni težili članstvu u EU bila je sloboda pokreta. Ipak, danas većina njih smatra da su gajili prevelika očekivanja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari