U nedelju je održana vanredna sednica Skupštine grada na kojoj su odbornici jednoglasno usvojili odluku o kupovini Fabrike šećera. Ova sednica sazvana je po hitnom postupku, jer rok za uplatu depozita ističe 27. oktobra.

Da bi se novac izdvojio iz gradskog budžeta, bilo je neophodno spremiti njegov rebalans, što je iziskivalo dosta vremena zbog zakonske procedure.

– Sednica nije mogla ranije da se održi jer smo prvo morali da dobijemo sve saglasnosti od države i da pripremimo svu dokumentaciju, zbog čega se radilo 24 sata u poslednjih 20 dana – rekao je Bane Spasović, predsednik Skupštine grada.

Sednica je počela sa skoro dva sata zakašnjenja, a ubrzo su odbornici Demokratske stranke napustili salu. Oni su to uradili čim su saznali da se na sednic i neće, kao prioritetno pitanje, razmatrati aktuelno vodosnabdevanje , jer je voda zagađena previsokim nivoom nitrata. Osim njih, iz istog razloga, iz skupštinske sale izašli su i odbornici SDPS. Odbornici koji su ostali u sali, jednoglasno su usvojili odluku o kupovini Fabrike šećera, za koju se uplaćuje depozit od 272 miliona, odnosno 20 odsto od ukupno procenjene vrednosti od 1,36 milijardi.

Plan je da se ponudi cena niža od 50 odsto ukupne vrednosti, o čemu će odlučivati odbor poverilaca Fabrike šećera. Ukoliko ova kupovina uspe, pogoni će biti ponuđeni investitorima, kako bi u njima pokrenuli proizvodnju i otvorili radna mesta. Na vanrednoj sednici usvojen je rebalans drugog ovogodišnjeg budžeta, a usvojeni su i rebalansi javnih preduzeća. Na kraju zasedanja izglasana je i smena direktora Doma zdravlja Miloša Samardžića, jer na junskoj sednici nisu usvojeni izveštaji o radu ove ustanove. Umesto Samardžića, na čelo Doma zdravlja, kao vršilac dužnosti, došao je nekadašnji radnik ove zdravstvene ustanove, Dragan Rakić, profesor u Medicinskoj školi u Požarevcu.

Nova sedišta u Centru za kulturu

Pošto je izglasan rebalans budžeta, Centar za kulturu dobiće 9,8 miliona za zamenu sedišta u velikoj sali, koja su postavljena još pre 33 godine. Ova sredstva trebalo je da se odobre tokom leta, ali to se nije desilo, pa će zbog kašnjenja nova sedišta biti postavljena do februara naredne godine. Pošto su radovi u velikoj sali i dalje u toku, Smotra dramskih amatera Pomoravlja i Podunavlja, koja se otvara 10. novembra, biće održana u maloj sali Centra za kulturu.

Odlazi i direktorka TOP-a

U junu nisu usvojeni izveštaji ni Turističke organizacije Požarevac, pa se očekuje smena direktorke Davorke Mitrović. Kako je najavio Bane Spasović, predsednik Skupštine grada, njena smena moguća je na narednoj skupštinskoj sednici, jer bi do tada trebalo da usaglase predlog kandidata sa koalicionim partnerima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari