Predsednik SAD Barak Obama ocenio je da demonstracije pod motom „Okupirajmo Volstrit“, koje postaju sve snažnije i dobijaju podršku sindikata, odražavaju frustriranost američke javnosti. Obama je izjavio da razume zabrinutost ljudi zbog načina na koji funkcioniše finansijski sistem i da shvata zašto Amerikanci gledaju na Volstrit kao simbol finansijskog sektora koji „ne igra uvek po pravilima“, navodi Beta.


– To odražava frustriranost američkog naroda, koji ima osećaj da se nalazimo u najvećoj finansijskoj krizi od vremena Velike depresije (iz tridesetih godina prošlog veka), i da je širom zemlje načinjena ogromna kolateralna šteta – kazao je predsednik SAD. Prema njegovim rečima, „i dalje se vide neki od tih neodgovornih pojedinaca koji sada pokušavaju da suzbiju napore da se spreče dalje zloupotrebe koje su nas pre svega i uvalile u ovaj problem“.

Obama je, međutim, naglasio da SAD moraju imati snažan i efikasan finansijski sektor kako bi se obezbedio privredni rast, ali i da zakon o regulisanju finansija, koji on podržava, obezbeđuje stroži nadzor nad tim sektorom. Na hiljade demonstranata prošetalo je u noći između četvrtka i petka centrom njujorškog Menhetna, a sa njima su bile i sindikalne vođe koje su rekle da će nastaviti da pomažu proteste „ljudstvom i donacijama“. Demonstracije, koje su 17. septembra počele ispred Volstrita, to jest njujorške berze, lagano dobijaju na snazi, obimu i medijskoj eksponiranosti, a neki čak ocenjuju da se možda kristališe novi politički pokret.

Demonstrantima u Njujorku stigla je podrška iz mnogih gradova SAD, uključujući Los Anđeles, Boston, Sijetl, Providens, Roud Ajlend, a govori se i o globalnom protestu koji se organizuje preko društvenih mreža. Nekoliko kongresmena iz Demokratske partije podržalo je demonstrante, koji su ustali protiv nezaposlenosti, ekonomske nejednakosti i siromašenja srednje klase. Međutim, Herman Kejn, jedan od pretendenata na mesto republikanskog kandidata za predsednika SAD, nazvao je demonstracije „neameričkim“.

– Oni u osnovi kažu da bi vlada na neki način trebalo da uzima od onih koji su uspeli da bi davala onima koji žele da protestuju, a to nije u skladu sa ustrojstvom Amerike – rekao je Kejn.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari