Novopazarski Dom zdravlja našao se među 42 zdravstvene ustanove u Srbiji koje su dobile sredstva za sprovođenje projekata koji su namenjeni dostupnosti zdravstvene zaštite osetljivim populacionim grupama – starima, deci, mladima, invalidima i Romima.

 Sredstva u ukupnoj vrednosti od 420.000 evra dodelilo je Ministarstvo zdravlja Srbije u okviru projekta „Pružanje unapređenja usluga na lokalnom nivou“ (DILS) i obezbeđena su iz kredita Svetske banke. U realizaciji projekta učestvuju i lokalne samouprave sa najmanje 10 odsto sredstava od ukupne vrednosti projekta kroz novčano učešće ili obezbeđivanje prostora, prevoza, opremu ili neku drugu vrstu usluga.

Predstavnicima domova zdravlja koji učestvuju u projektu minulog petka uručeni su ugovori o dodeli sredstva od po 10.000 evra po projektu. Ovdašnji Dom zdravlja opredelio se da tim sredstvima realizuje projekat „Unapređenje i očuvanje zdravlja Roma“. Upravnica novopazarskog Doma zdravlja dr Nela Vasović ocenjuje da je dobijanje ovih sredstava izuzetno značajno u naporima da se ova populacija zdravstveno edukuje i podvrgne preventivnim lekarskim pregledima.

– Ambulanta u naselju Postenje, gde je najveća koncentracija Roma, zatvorena je i njima je sada na raspolaganju zdravstvena zaštite u svim ambulantama u gradu, što nam umnogome otežava uvid u zdravstveno stanje ove populacije. Naš projekat će imati dva dela. Prvi je edukacija kroz radionice i predavanja što treba da poveća zdravstvenu prosvećenost, a drugi deo su preventivni lekarski pregledi. Predstoji nam kupovina neophodne medicinske i tehničke opreme za realizaciju ovog izuzetno značajnog projekta – kaže dr Vasović i dodaje da se lokalna samouprava obavezala da obezbedi prostor za edukacije i preglede.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari