Mali: Novinama u fiskalnim zakonima bolja naplata poreza i carina 1Foto: Beta/Miloš Miškov

Predložene novine u nekoliko fiskalnih zakona obezbediće jednostavnije postupke i bolju naplatu poreza i carina, izjavio je danas ministar finansija Srbije Siniša Mali.

On je obrazlažući te zakone u Skupštini Srbije rekao da će dodatno biti unapređen rad poreske i carinske službe.

Izmenama Zakona o poreskom postupku i poreskoj administraciji predviđeno je pojednostavljenje i ubrzavanje prijave i naplate poreza, pre svega omogućavanjem da se sve obavlja elektronski.

Novina predložena izmenama Zakona o porezu na imovinu je što obradu poreza na nasleđe i poklon i prenos apsolutnih prava neće radi Poreska uprava već lokalne samouprave čiji je to i prihod.

„Ova novina biće u primeni od 1. januara 2022. godine do kada lokalne samouprave treba da se pripreme da rade taj posao i da maksimiziraju naplatu poreza na imovinu“, rekao je Mali.

Dopunama Carinskog zakona pomeren je rok zastarelosti carinskog duga, kako bi, po rečima minsitra, država imala više vremena da naplati prihode i zaštiti svoje interese.

Izmenama Zakona o carinskoj službi biće omogućeno da veći broj carinskih službenika može da pokrene carinski prekršajni postupak.

Dačić: Nastavak međustranačkog dijaloga sledeće godine

Predsednik Skupštine Srbije Ivica Dačić izjavio je danas da će međustranački dijalog biti nastavljen sledeće godine kada se budu stekli uslovi za to.

„Dogovoreno je da se druga faza dijaloga obavi posle izbora sa ciljem da on posluži kao priprema za održavanje sledećih izbora“, rekao je Dačić i ponovio da će izbori biti najkasnije do aprila 2022. godine.

Dačić je dodao da je Skupština imala obavezu da donese rebalans budžeta, da treba da usvoji budžet za sledeću godinu i da on ne vidi raskorak sa predstavnicima Evropskog parlamenta koji kažu da je sledeća godina predviđena za međustranački dijalog.

Dačić je tako odgovorio na pitanje poslanika Socijalističke partije Srbije Đorđa Milićevića koji se osvrnuo na prošlogodišnji dijalog na FPN-u, rekavši da takve razgovore treba voditi u Skupštini.

Milićević je pitao da li vladajuća većina sada ima obavezu da razgovara i sa vanparlamentarnim strankama i kojim, kao i da li je Evropski parlament tražio neki rok za takav dijalog.

I ostali poslanici iskoristili su svoje pravo da zatraže odgovor od nadležnih.

Poslanik SDA Sandžaka Mirsad Hodžić tražio je da se upravljanje rezervatom Uvac vrati na upravljanje Sjenici na čijoj se teritoriji nalazi, a sve dozvole za rezervat daje Nova Varoš.

On je predložio i da se Sjenici kao jednom od najhladnijih gradova Evrope omogući kupovina uglja i struje po nižim cenama.

Šef poslaničke grupe Jedinstvene Srbije Dragan Marković Palma ponovo je apelovao da se smanje medijske poruke o tome koliko će ljudi da umre od korone.

„Moramo da radimo i nosimo virus kao da je to običan grip“, rekao je Marković.

Poslanik SNS Nebojša Bakarec rekao je da se šest dana vodi „zverska kampanja protiv predsednika Aleksandra Vučića i patrijarha Irineja“.

„Pitali su zašto je Vučić govorio na sahrani – zbog toga što je najbolji predsednik. Zašto je kritikovao Tadića, zato što je bio najgori predsednik u istoriji i sramota Srbije“, rekao je Bakarec.

U nastavku Bakarec je tražio informacije o poslovanju, kako je rekao „žutog tajkuna Đilasa“ i njegovih saradnika.

Poslanici Skupštine Srbije započeli su jutros novu sednicu na kojoj će raspravljati o nekoliko predloga finansijskih zakona.

Na samom početku poslanici su minutom ćutanja odali počast preminulom patrijarhu Srpske pravoslavne crkve Irineju.

Na dnevnom redu Četvrte sednice Drugog redovnog zasedanja Skupštine su izmene zakona o poreskom postupku i poreskoj administraciji, o republičkim administrativnim taksama i o porezu na imovinu.

Poslanici će raspravljati i o izmenama Carinskog zakona i Zakona o carinskoj službi, kao i o davanju državnih garancija za kredit Srbijagasa od četiri banke ukupne vrednosti 55 miliona, za izgradnju gasovoda Turski tok.

Na dnevnom redu je i više zakonskih predloga o potvrđivanju međunarodnih ugovora i sporazuma, a poslanici će raspravljati i o nekoliko zakona o zajmovima za energetsku efikasnost u zgradama centralne vlasti, za vodosnabdevanje i postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, za rehabilitaciju sistema daljinskog grejanja.

Pred poslanicima će biti i Predlog odluke o utvrđivanju sastava Parlamentarnog odbora za stabilizaciju i pridruživanje, ukoliko prihvate da se taj predlog razmatra po hitnom postupku, kao i predlog odluke o utvrđivanju sastava stalnih delegacija Skupštine u međunarodnim parlamentarnim institucijama.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari