Predsednik Skupštine Srbije Oliver Dulić izjavio je juče u Podgorici da Srbija „neće s Crnom Gorom razgovarati o tome da automatski prizna dvojno državljanstvo“.
– Srbija neće učiniti ništa što bi moglo da negativno utiče na stabilnost crnogorske države – rekao je Dulić posle sastanka s predsednikom Skupštine Crne Gore Rankom Krivokapićem, komentarišući ideju o uvođenju dvojnog državljanstva u Srbiji, za šta su zainteresovani i pripadnici srpskog naroda u Crnoj Gori.

Predsednik Skupštine Srbije Oliver Dulić izjavio je juče u Podgorici da Srbija „neće s Crnom Gorom razgovarati o tome da automatski prizna dvojno državljanstvo“.
– Srbija neće učiniti ništa što bi moglo da negativno utiče na stabilnost crnogorske države – rekao je Dulić posle sastanka s predsednikom Skupštine Crne Gore Rankom Krivokapićem, komentarišući ideju o uvođenju dvojnog državljanstva u Srbiji, za šta su zainteresovani i pripadnici srpskog naroda u Crnoj Gori.
Dulić je objasnio da Srbija „nije spremna da svima koji se bilo gde u svetu izjasne kao Srbi, automatski prizna srpsko državljanstvo“, ali će insistirati na poštovanju nacionalnih prava Srba u drugim zemljama.
Predsednici parlamenata Crne Gore i Srbije izrazili su „veliko zadovoljstvo“ zbog toga što su se zvanično sastali u Podgorici, „baš na Dan državnosti Crne Gore“. Dulić je, posle razgovora sa crnogorskim kolegom, novinarima rekao da Srbija želi da sa Crnom Gori izgradi „najbolje moguće odnose“. Prema njegovim rečima, vreme je da Crna Gora i Srbija zatvore neka pitanja iz svoje prošlosti i da se okrenu budućnosti odnosa dve države i dva naroda.
Predsednik Skupštine Srbije koji je juče boravio u prvoj zvaničnoj poseti Crnoj Gori, na početku, kako je rekao, svoje turneje po državama koje su nastale na prostoru bivše Jugoslavije, ocenio je da je koalicija na vlasti u Srbiji stabilna.
– Ta koalicija je zasnovana na ozbiljnim principima – rekao je Dulić, dodavši da se ti principi tiču, pre svega, bolje budućnosti Srbije.
Predsednik Skupštine Crne Gore Ranko Krivokapić je posle razgovora sa Dulićem rekao da Crna Gora želi „odlične odnose“ sa Srbijom. Krivokapić je ocenio da su odnosi između Crne Gore i Srbije postali „zdraviji“ otkako su dve zemlje postale suverene države. On je istakao da Crna Gora i Srbija treba da zajednički rade na jačanju stabilnosti u regionu.
Predsednik Skupštine Srbije Oliver Dulić ocenio je juče u Podgorici da status Kosova treba da bude takav da nema ni pobednika, ni pobeđenih. Dulić je posle razgovora s predsednikom crnogorskog parlamenta Rankom Krivokapićem, na konferenciji za novinare, izrazio nadu da će Srbi i Albanci uspeti da nađu „zajednički jezik“ u rešavanju statusa i da će se „pomiriti“. Predsednik parlamenta Srbije je kazao da ta država ceni stav zemalja koje su saopštile da neće preduzimati unilateralne korake u vezi sa statusom Kosova. Dulić je, u osvrtu na odnos zemalja u regionu prema pitanju Kosova, rekao da je u Srbiji „sazrelo uverenje da nije moguće biti loš sused, a dobar Evropljanin“. Prema njegovim rečima, u toku je vrlo živa diplomatska aktivnost Srbije prema uticajnim međunarodnim faktorima koji odlučuju o statusu Kosova, s ciljem da se sačuva teritorijalni integritet Srbije. Predsednik Skupštine Crne Gore Ranko Krivokapić je ponovio da će ta država slediti stavove Ujedinjenih nacija i Evropske unije povodom statusa Kosova. Crna Gora je, kako je Krivokapić rekao, članica UN i poštovaće odluku Saveta bezbednosti o statusu Kosova, a pošto želi da uđe u EU, onda će slediti i stavove Unije.
Predsednik Skupštine Crne Gore Oliver Dulić razgovarao je i s predsednikom Vlade Crne Gore Željkom Šturanovićem i šefom crnogorske diplomatije Milanom Roćenom.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari