– Poslanici republičkog parlamenta, od početka ove godine do danas, postavili su članovima Vlade Srbije ukupno 37 zvaničnih pitanja, a na svega 19 su dobili odgovore u roku koji je predviđen skupštinskim Poslovnikom.


Tokom 2009. godine postavljeno je 225 poslaničkih pitanja, a ministri su odgovorili na 188. Pored postavljanja pitanja, poslanici imaju pravo i da traže objašnjenja. U prošloj godini zahtevali su 461, a dobili 279 objašnjenja. Prema Poslovniku o radu Skupštine Srbije, rok za odgovore na pitanja poslanicima je osam dana, a u izuzetnim slučajevima može se produžiti na jedan mesec.

Vladinim odgovorima zadovoljni su jedino predstavnici vladajuće koalicije, dok opozicija smatra da ministri „rutinski i neozbiljno“ ispunjavaju svoju obavezu prema parlamentu, instituciji kojoj bi, po Ustavu i zakonima, trebalo da odgovaraju.

Poslanička pitanja najčešće idu na adrese premijera Mirka Cvetkovića i ministara Ivice Dačića, Dragana Šutanovca, Rasima Ljajića i Mlađana Dinkića. Rekorder u postavljanju pitanja ove godine bio je šef poslanika Nove Srbije Velimir Ilić koji je postavio šest pitanja. Dva odgovora koja je dobio od Olivera Dulića, ministra životne sredine i prostornog planiranja, nisu zadovoljila Ilićeva očekivanja. „Ja pitam jedno, a oni odgovaraju drugo“, tvrdi on.

Radikali najviše vole da se dopisuju s Dačićem, Šutanovcem i Ljajićem. „Više puta smo tražili odgovore u vezi privatizacija Luke Beograd I Večernjih novosti, ali naši zahtevi nisu uvaženi“, kaže Dragan Todorović, šef poslaničke grupe SRS.

Balint Pastor, poslanik SVM, iako je deo vladajuće koalicije, nije zadovoljan ponašanjem izvršne vlasti prema parlamentu. „Vlada mora da popravi ophođenje prema Skupštini, inače je postavljanje pitanja obesmišljeno“, upozorava Pastor, koji napominje da je jedno njegovo pitanje Vladi ostalo bez odgovora.

Samo u poslednjih godinu dana poslanici LDP postavili su dvadesetak pitanja Vladi. Pitali su – zašto Jugorosgas ostvaruje profit od 20 miliona evra o trošku građana; kada će Vlada prestati da svoja državna preduzeća registruje u drugim zemljama; zašto Vlada ćuti pred katastrofalnim ekonomskim i socijalnim pokazateljima. Tražili su i izjašnjavanje o svojim predlozima izmene Zakona o planiranju i izgradnji, odgovor šta će Vlada preduzeti pred činjenicom da je pad građevinske industrije veći od 90 odsto, kakav je plan Vlade za odmrzavanje EU integracija, kao i zašto se beži od teme ulaska Srbije u NATO. navode da odgovora iz vlade najčešće nema, ali i kad stignu uglavnom su napisani površno i „radi reda“.

– Vlada često ispunjava formalno obavezu da odgovori, ali su ti odgovori uglavnom rutinski, neozbiljni ili činovnički. Obično se u odgovorima kaže da Vlada čini sve, da će svi predlozi biti razmotreni, i na kraju nikome ništa – napominje poslanik LDP Nebojša Ranđelović i dodaje da će njegova poslanička grupa insistirati na promeni ponašanja izvršne vlasti prema zakonodavnom domu.

Poslanici DSS obično upućuju pitanja na adresu šefa diplomatije Vuka Jeremića, u vezi tema od „državnog i nacionalnog“ značaja.

– Pitao sam ga da li je tačno da je Deklaracija o Srebrenici pisana u dogovoru s turskim ministrom spoljnih poslova, ali nije mi konkretno odgovorio – kaže poslanik DSS Željko Tomić.

Predsednica Narodne skupštine Slavica Đukić-Dejanović više puta je opominjala ministre da budu revnosniji u odgovorima na poslanička pitanja, ali to nije dalo rezultat.

– Ako prođe više od dve sedmice, a poslanik ne dobije odgovor, ja kao predsednica parlamenta urgiram i očekujem odgovor. Skupština Srbije u okviru jačanja nadzorne funkcije kontrolisaće i šta rade resorna ministarstva u primeni zakona. Nećemo dozvoliti da zakoni ostanu mrtvo slovo na papiru – tvrdi Dejanovićeva za Danas.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari