Prvi potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić zatražio je, u razgovoru s visokom predstavnicom EU Ketrin Ešton preksinoć u Briselu, da Evropski savet na zasedanju 28. juna donese odluku da pregovori Srbije o pristupanju počnu u oktobru ove godine, saznaje Danas iz više izvora u Vlade.

Prema rečima naših sagovornika, Vučićeva poruka na radnoj večeri, koju je Eštonova organizovala za premijere Srbije i Kosova Ivicu Dačića i Hašima Tačija, u skladu je s njegovim „energičnim zalaganjem da dobijemo ono što zaslužujemo“.

Aleksandar Vučić potvrdio je juče, posle razgovora s potpredsednicom hrvatske vlade Vesnom Pusić, da su visoka predstavnica Ketrin Ešton i komesar za proširenje Štefan File uputili zajedničko pismo članicama EU u kojem traže „jasnu pozitivnu odluku“ o otvaranju pristupnih pregovora sa Srbijom. „To je prvi pozitivan signal, a sada očekujem pozitivnu odluku Bundestaga“, rekao je Vučić.

Vicepremijer je takođe kazao da su preksinoć u Briselu „gotovo u potpunosti približeni stavovi Beograda i Prištine“ i izrazio očekivanje da će radne grupe završiti taj posao. Ocenio je i da je „Srbija učinila sve, u atmosferi koja nije bila laka i, što se nas tiče, urađeno je sve moguće za dobijanje datuma“.

Premijer Ivica Dačić izjavio je da je Srbija nakon radne večere u Briselu „mnogo bliža pozitivnoj odluci“. „Visoka predstavnica EU je takođe rekla da neće dopustiti da se neko igra sa njenim ili kredibilitetom Unije u vezi sa onim što je Srbija uradila“, naveo je Dačić na zajedničkoj konferenciji za novinare sa šefom delegacije Evropskog parlamenta za jugoistočnu Evropu Eduardom Kukanom, koji je juče posetio Beograd.

Predsednik srpske Vlade je istakao da je na poslednjem sastanku u Briselu „orijentaciono dogovoreno“ da se lokalni izbori na severu Kosova održe 3. novembra, kao i da je postignut dogovor oko regionalnog komandanta policije. „Za nas je veoma važno to što će Srbi moći da glasaju sa dokumentima Srbije, da će moći da imaju svoje predstavnike i svog šefa izborne komisije u mestima gde žive“, rekao je Dačić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari