Džon Martinis, fizičar u Guglu 1Foto: Wikipedia

Od velikih otkrića do borbenosti i zalaganja za boljitak čitavog sveta, na tradicionalnoj listi časopisa Nature nalaze se ljudi iz čitavog sveta, iz najrazličitijih oblasti i najrazličitijeg obrazovanja, koji su najviše zadužili nauku u godini za nama.

Kada je Martinis bio student tokom devedesetih, jedno od predavanja na koje je išao je zauvek odredilo tok njegove karijere.

Poznati fizičar Ričard Fajnman je govorio o mogućnosti pravljenja računara koji mogu da rade stvari koje konvencionalni ne mogu, i to pomoću kvantnih karakteristika čestica.

Džon Martinis, fizičar u Guglu 2

„Bilo mi je jasno da je to dobra ideja i da bi bilo sjajno raditi na njoj,“ rekao je Martinis.

A onda je, ovog oktobra, Martinis – koji radi i u Guglu i na Univerzitetu u Kaliforniji – napravio veliki korak ka ostvarenju Fajnmanovog sna. Predvodio je rad grupe istraživača u Guglu koji su uspeli da demonstriraju rad kvantnog kompjutera koji bi mogao da računa brže od najboljeg konvencionalnog računara.

„Rad na ovom eksperimentu je bio kulminacija moje karijere“, rekao je cenjeni fizičar.

Ime kompjutera je Sycamore, a na njemu je radio tim od preko 70 naučnika i inženjera koji su pokazali da je jedan specifičan izazov Sycamore uradio za 200 sekundi.

Tim procenjuje da bi najboljem superkompjuteru za taj zadatak trebalo čak 10.000 godina.

U saradnji sa Centrom za promociju nauke, „Danas“ predstavlja izabrane priče sa naučnopopularnog portala elementarium.cpn.rs

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari