Najrobi: Sa žirafom oči u oči 1Foto: Jelica Stojančić

Petnaestak stepenica, ograda na platformi koja ti doseže do iznad struka, eto toliko ti treba da pogledaš žirafi u oči. U Žirafa centru u Najrobiju, glavnom gradu Kenije.

                       P { margin-bottom: 0.21cm; }

Pre nego što ti čuvari dopuste da dodiruješ dugovrata stvorenja, zahtevaju da opereš ruke. Tečnim sapunom. Da im ne preneseš neku zarazu. Dugačak ljubičasti jezik sadrži lekovitu slinu, tako su rekli, a nešto sam bila sumnjičava, ne volim da me balave. Ako ti je volja, možeš da ih hraniš kroketima što liče na „smoki“. Zadivljujuće je koliko nezajažljivo jedu. Valjda im one večito gladne oči – sanjive, smeđe, bademaste, bezobrazno provociraju stomak. Samo trepću dugim crnim trepavicama i slede te kao najvernije kuče. Dojadilo im je izgleda da ko uklete brste lišće svojim pola metra dugim jezikom. Jedna se šesnaestogodišnjakinja Beti, zalepila za nas, kao da će da nas usvoji. Gde mi, tu i ona. Dvorište. Platforma. Kroketi su mega hit. Kad ih je ponestalo, nestalo je i pratnje. Sledeći…

Centar, u osnovi pokrenut radi očuvanja izuzetno ugrožene Rotšildove žirafe, spaja lepo i korisno. Možeš da poljubiš „tufnastu“, a istovremeno da naučiš mnogo o tim papkarima. Mužjaci su visoki od 4,5 do 5,5 metara, a teški u proseku oko 1.360 kilograma. Ženke mogu niže od 70 santimetara do metar, i do pola tona lakše…

A žirafa ima raznih, prosvetle te domaćini. Devet afričkih podvrsta određeno je prema šarama i bojama njihovog krzna. U Keniji žive tri sorte – mrežasta ili somalijska, pa Rotšildova i Masai žirafa. Onda ti pamet pomere stručnjaci opisujući šare: mnogougaone, uokvirene mrežom belih linija, zamrljane pravougaone, listolike, tamnobraon na žutoj podlozi… Masajske su najviše od svih, otuda im i ime, po ponosnom nomadskom narodu… Rotšildove su „krštene“ po bankaru, političaru, zoologu Lajonelu Volteru izdanku čuvene britanske familije. Biva da im izraste pet rogova, a ne dva ko kod ostalih rođaka. Šare im ne prelaze kolena. Dominiraju Centrom, a ima ih manje od 700 u divljini. Na „crnom kontinentu“ živi oko 110.000 žirafa, a u Keniji oko 45 hiljada životinja koje kad piju vodu izvode akrobacije. Rašire noge, pa se duboko poklone jer jedino u toj pozi mogu da se napoje u nekoj bari, reci. U „žedna sam“ situaciji su veoma izložene i ranjive jer prepredene afričke mačke tada mogu da im priđu, a da ne dobiju kopito posred čelenke.

Nekad davno, u posetu bivšoj Jugoslaviji došao je kenijski predsednik Džomo Kenijata, čiji je sin sada na čelu te istočnoafričke države. Dakle, šetao se Titov nesvrstani prijatelj po Beogradu, a jedan tada dečak i dalje nosi živo sećanje na njegovu impozantnu pojavu, a naročito neobični ukras kojim je nehajno mahao levo i desno. Bio je to rasterivač muva napravljen od dlaka sa žirafinog repa. Kažu da žirafe imaju najduži rep među kopnenim sisarima, sa ćubom na kraju, dosegne do 2,4 metra. U Najrobiju je podignut velelepni spomenik prvom predsedniku Republike Kenije. Kenijata ponosno sedi, sa rukama isturenim preda se, oslonjen na izrezbareni štap, a oko desne ruke mu visi „muhoplašilica“. Legenda živi, i kod kuće i na strani, a Beograd je svet….

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari