Lansiranje rakete SLS na Mesec ipak odloženo zbog kvara (VIDEO) 1Foto: Wikipedia/NASA/Joel Kowsky

Raketa „Spejs lonč sistem“ (Space Launch Sistem) „najmoćnija svemirska raketa“ koju je NASA ikada napravila, ipak neće biti danas lansirana na Mesec iz svemirskog centra Kenedi u Floridi.

NASA je zvanično otkazala današnje planirano lansiranje Artemisa 1 zbog problema sa „kondicioniranjem“ jednog od četiri motora na glavnoj pozornici rakete.

Motor „nije dobio temperaturu visoke preciznosti koju su tražili“, rekao je komunikator kontrole lansiranja Derol Najl o naporima inženjera da „kondicioniraju“ motor za lansiranje.

Sledeći pokušaj će verovatno biti 2. septembra.

Lansiranje je bilo zakazano za danas u 14:30 po srednjeevropskom vremenu, ali zbog kvara na motoru, termin je pomeren.

NASA je više puta počinjala i zbog curenja zaustavljala punjenje rakete sa skoro milion galona superhladnog vodonika i kiseonika. Punjenje je ranije već kasnilo skoro sat zbog grmljavine kod svemirskog centra Kenedi na Floridi.

Curenje visokoeksplozivnog vodonika pojavilo se na istom mestu gde je procurilo tokom probe u proleće. Zatim se pojavilo drugo očigledno curenje vodonika u ventilu koje je izazvalo probleme u junu, ali je NASA mislila da je popravljeno, rekli su zvaničnici.

Kasnije je uočena pukotina ili neki drugi kvar na velikom narandžastom rezervoaru za gorivo sa četiri glavna motora jer se nije pojavilo oko sumnjivog područja, rekli su zvaničnici NASA-e. Inženjeri to ispituju.

Raketa treba da postavi kapsulu za posadu u orbitu oko Meseca. To lansiranje predstavlja prekretnicu u američkoj nameri da astronauti ponovo odu na Mesec posle 50 godina kada je okončan program Apolo.

NASA na društvenim mrežama uživo prenosi poletanje:

Ejden Kauli, stručnjak za istraživanje materijala Evropske svemirske agencije (ESA), objašnjava da će na Mesecu biti testirani sistemi i tehnologija potrebni za život na drugim planetama.

„Uslovi za život na Mesecu su teški. Jedan od najvećih izazova je zaštita astronauta od radijacije. Istražujemo izradu stambenih modula čija je spoljašnost od regolita (mesečeve prašine), kako bi ih zaštitili od tog zračenja“, objašnjava Kauli.

View this post on Instagram

A post shared by NASA (@nasa)

Pomoćnik direktora NASA za lansiranje, Džeremi Greber, rekao je da će morati da se odluči da li će danas biti lansiranja.

Ako NASA danas ne lansira, sledeći pokušaj ne bi bio pre petka.

Raketa od 98 metara je najmoćnija koju je NASA ikada napravila, nadmašujući čak i Saturn V koji je odneo astronaute Apola na Mesec.

U kapsuli nove rakete Orion neće biti astronauta, već su tu probne lutke, opremljene senzorima za merenje vibracija, kosmičkog zračenja i drugih uslova. Misija je šestonedeljna, a trebalo bi da se završi padom kapsule u Tihi okean u oktobru.

Hiljade ljudi je u svemirskom centru kako bi videlo poletanje rakete. Očekivan je i dolazak potpredsednice SAD Kamale Haris.

Lansiranje je prvi let u NASA-inom programu istraživanja Meseca u 21. veku, nazvanom Artemida, po Apolonovoj mitološkoj sestri bliznakinji.

Pod pretpostavkom da probni let prođe dobro, astronauti će drugim letom stići u orbitu Meseca i nazad 2024. godine, a sletanje dve osobe na Mesec moglo bi da bude do kraja 2025. godine.

Problemi viđeni u ponedeljak podsećali su na eru NASA-inih sada ukintih spejs-šatlova, kada je curenje vodoničnog goriva poremetilo odbrojavanje i odložilo niz lansiranja još 1990. godine.

Osoblje zaduženo za lansiranje ima i problem komunikacija s kapsulom Orion.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari