Apple IPOD Touch: IPHONE je ovog leta napravio haos na američkom tržištu. Ove zime će i na evropskom. Zbog njega su vodeći proizvođači mobilnih telefona ubrzali razvoj koncepta velikog ekrana osetljivog na dodir. Neki su već objavili svoje varijante – LG Prada, Samsung Armani…

Apple IPOD Touch: IPHONE je ovog leta napravio haos na američkom tržištu. Ove zime će i na evropskom. Zbog njega su vodeći proizvođači mobilnih telefona ubrzali razvoj koncepta velikog ekrana osetljivog na dodir. Neki su već objavili svoje varijante – LG Prada, Samsung Armani…
IPOD Touch je isto što i IPHONE, samo bez funkcija telefoniranja. Nokia je jedan sličan proizvod objavila ove jeseni – N810, sa reklamnim naglaskom na drugoj funkciji – na uživanju u Internetu. ITOUCH više voli muziku, ali bi u petoboju s Nokijom bila mrtva trka.
Reklama mnogo utiče, pa će IPOD Touch sigurno biti bolje prodavan od svojih rivala. Da bi ga koristili 100 odsto, kod kuće treba da izvršite odgovarajuće pripreme. Prvo, i osnovno, treba vam računar. Drugo, ITOUCH ne sarađuje ni sa jednom drugim programom, osim sa ITUNES. Za preuzimanje 53 MB vam treba ili mnogo dial-up strpljenja, ili kvalitetna brza veza ka svetu. Ako ispunjavate ove uslove, možete da slušate muziku i da gledate filmove. Za šetnju Internetom vam treba wifi konekcija (kod kuće, na poslu, u kafiću…). Ipak, glavna funkcija ovog uređaja je uživanje u muzici. Apple je tokom razvoja IPOD-a usavršio reprodukciju zvuka, te se može pohvaliti izvrsnim kvalitetom. Mnogo

boljim nego velika većina drugih kompaktnih prenosnih uređaja. Možda i najboljim?! Podržani audio formati su mp3, aac, aiff i wav. Nije neki veliki izbor, ali na sreću ITUNES program vrlo brzo ripuje muziku sa diska i naravno prebacuje u sebi čitljiv format. Od video formata su podržani samo h.264 i mpeg-4. Foto formati su jpeg, bmp, gif, psd i png.
Slušalice koje dolaze uz plejer su vrlo kompaktnih dimenzija, ali pružaju veoma kvalitetan zvuk. Neki drugi proizvođači su uz plejer davali i odlične slušalice, ali prevelikih dimenzija, pa su iste ispadale, zbog velike težine. Muzika koju smo slušali nije krčala, niti u bilo kom pravcu bila izobličena, ni na maksimalnoj jačini, a testirali smo širok dijapazon. Drugi muzički plejeri se time ne mogu pohvaliti. Kada se muzika „odvrne“ na maksimum, ne možete čuti ništa oko vas – već ste potpuno zvučno izolovani.
Meni je usaglašen sa formom plejera – vrlo je „pipav“. Za plašljivije korisnike, one koji se plaše da će nešto pokvariti nestručnim upravljanjem, nedostaje papirno uputstvo za upotrebu. Mlađi i hrabriji će se posle desetak minuta dobro snalaziti, jer su ikone u menijima jasno naslikane, a ispod svake dodatno piše čemu služe. Nedostajala nam je prečica ka početku startovanog programa. Umesto nje smo skroz izlazili iz programa (taster na dnu uređaja), pa opet ulazili u njega. Testirani uređaj nije jednako reagovao na naše komande. Nekad je trebalo dobro pritisnuti ekran, a katkad je bilo dovoljno ovlaš preći prstom preko istog. ITOUCH prepoznaje u kojem je položaju uređaj i u zavisnosti od toga odgovarajuće okreće ekran. Ova funkcija ne funkcioniše jedino kada ga okrenete naglavačke. Kada je jedini taster na dnu, ostaje mod ekrana koji je poslednji bio. Taster je zadužen za izlazak iz programa. Ako ga dva puta brzo pritisnete (dvoklik), na ekranu će se pojaviti kontrola muzike, gde god da ste upravo bili – Safari, YOUTUBE, Kalendar… Čak iako je plejer zaključan, dvoklik će vas odvesti do pesme koja je u slušalicama iako je to vaša omiljena, možete pojačati zvuk, a ako vam se pesma ne sviđa, da je preskočite.
Ovde se odmah vidi i nedostatak dodatnih tastera kako za kontrolu zvuka – neki potenciometar, tako za upravljanje pesmama. Na slušalicama takođe nema nikakvih tastera. Zbog toga kada slušate muziku shvatate da je ovo veoma kvalitetan audio uređaj i možete da mu oprostite male nedostatke.
Dužina i širina IPOD Toucha je identična kao i IPHONE-a. ITOUCH je malo tanji. Mršavost mu neće pomoći da stane u džep od farmerki. Upravo zbog toga na tržištu ima toliko torbica za IPHONE i ITOUCH koje se prodaju za ne tako male pare. U džep od jakne, ili u tašnu može da stane.
Displej je rezolucije 480 x 320 tačaka. Poredeći ga sa modernim telefonima, dosta je veliki, ali Nokia N 810 ima 800 x 480 piksela. Zaštićen je od grebanja, ali ako je metalni zadnji deo tako lak za grebanje, malo nas plaši kvalitet zaštite ekrana.
Neko će reći da je IPOD Touch bolji od muzičkog telefona, jer jedan poziv menja sve, tj. prekida puštenu muziku, a drugi će se setiti moda za avion, odnosno moda kada radi samo muzički plejer, i kada vas nijedan poziv ne može prekinuti u uživanju u željenoj pesmi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari