Evrosong 2008. u Beogradu, po mišljenju učesnika i gostiju, bio je vrlo uspešan u svakom pogledu: takmičarskom, organizacionom, tehnološkom, kao i u pogledu bezbednosti. Može se reći da je u svim navedenim domenima postavio nove standarde.
Zahvaljujući podršci kolega i menadžmenta sektora Tehnike Radio Televizije Srbije, Coming je dobio priliku da prvi put u regiji primeni rešenje zasnovano na tehnologiji virtuelnih korisničkih računara (Virtual Desktop) vodećeg isporučioca softvera za virtuelizaciju firme VMWARE.

Evrosong 2008. u Beogradu, po mišljenju učesnika i gostiju, bio je vrlo uspešan u svakom pogledu: takmičarskom, organizacionom, tehnološkom, kao i u pogledu bezbednosti. Može se reći da je u svim navedenim domenima postavio nove standarde.
Zahvaljujući podršci kolega i menadžmenta sektora Tehnike Radio Televizije Srbije, Coming je dobio priliku da prvi put u regiji primeni rešenje zasnovano na tehnologiji virtuelnih korisničkih računara (Virtual Desktop) vodećeg isporučioca softvera za virtuelizaciju firme VMWARE.
Po mnogim svojim karakteristikama ovo rešenje je novo – primenjen je savremen softver za virtuelnu infrastrukturu (VMWARE Virtuelna Infrastruktura 3), softver za upravljanje virtuelnim korisničkim računarima (VMWARE VDM), napredno rešenje za skladištenje podataka (NETAPP FAS), napredni tanki klijenti (Wyse V10L), serveri (Hewlett-Packard Blade serija), HP i Cisco mrežna oprema i, neizbežni, Microsoft operativni sistemi aplikacije. Rešenje je instalirano u mrežnom okruženju koje su implementirale firme Logo (mrežna infrastruktura, napajanje) i Eunet (veza prema Internetu i hosting servera).

Pedeset virtuelnih računara na jednom serveru

Centar sistema predstavlja serverska infrastruktura koja je izgrađena uz pomoć Hewlett-Packard BL 480c servera s po dva četvorojezgarna procesora (ukupna procesorska snaga 168 GHZ) i adekvatnom količinom operativne memorije. Izabrana konfiguracija omogućila je pokretanje 50 (!) virtuelnih računara na jednom serveru („hostu“). Pri tome, bila je obezbeđena redundansa od dva fizička servera od slučaju otkaza bilo kog od njih. Snimljena je generalna proba, koja je identična finalnoj večeri, a snimak je pušten paralelno sa prenosom finalne večeri kako bi se u slučaju nekog otkaza neprimetno nastavio prenos snimka generalne probe.

Virtuelno okruženje izabrano je zbog brojnih prednosti u odnosu na klasičnu fizičku infrastrukturu. Virtuelizacija je, pored energetske efikasnosti, glavni trend u razvoju savremene IT infrastrukture. Smatra se da će dramatično uticati na redizajn data centra, pre svega zbog ekonomičnog korišćenja postojećih i novih resursa. Comingovo iskustvo na više od 20 projekata raznog obima u domenu virtuelizacije u poslednjih godinu i po dana daje nam za pravo da tvrdimo da ova tehnologija ima sve više korisnika u Srbiji i da složenost i važnost projekata brzo raste. Eurosong je samo jedan, najvidljiviji, primer primene.
Tehnologija virtuelnih korisničkih računara, iako jedan od najnovijih koncepata, ima potencijal da po obimu prevaziđe virtuelizaciju serverske infrastrukrukture (predviđanja Gartnera i IDC-a). Korisnicima donosi ekonomičnost upotrebe resursa, laku upravljivost i održavanje, mobilnost, bezbednost, kao i visoku otpornost na otkaze. Pri tome, utisak korisnika u radu sa virtuelnim računarima identičan je ili bolji (pre svega performanse i pouzdanost) u poređenju sa fizičkim personalnim računarima. Proračuni pokazuju da su ukupne investicije u VDI red veličine ulaganja u fizičku infrastrukturu personalnih računara, ali da su troškovi eksploatacije značajno (preko 50 odsto!) niži nego kod fizičke infrastrukture. Pri tome korisnik stiče i brojne manje opipljive prednosti u pogledu jednostavnosti održavanja, upravljanja i drugih navedenih elemenata. Osnovna prednost koju ova tehnologija donosi u odnosu na tehnologiju tzv. terminalskih servisa je potpuna izolovanost korisnika i njihovih aplikacija, lakoća instalacije novih aplikacija i stvaranja radnog okruženja za nove korisnike. Pri tome, VDI ne zaobilazi ni korisnika personalnih računara (fiksnih i mobilnih), jer i njima omogućava da se transparentno uključe u VDI.
Od svih navedenih prednosti posebno ćemo istaći znatno bolju bezbednost VDI, jer se na korisničkom radnom mestu ne nalaze nikakvi podaci/dokumenta, čime je eliminisana mogućnost njihovog gubljenja (uništenja) i znatno smanjena mogućnost neovlašćenog pristupa. Kao nusproizvod ovog rešenja korisnik postaje potpuno mobilan jer svom virtuelnom računaru može pristupiti sa bilo koje lokacije, kako unutar tako i izvan preduzeća. Druga prednost tiče se lakoće stvaranja, upravljanja i uništenja virtuelnih korisničkih računara, jer su svi računarski resursi koncentrisani u data centru. Administratori sistema i drugo IT osoblje sve operacije obavljaju sa svog radnog mesta, oštećeni virtuelni računar jednostavno se može obrisati (!), a novi automatski dodeliti korisniku. Resursi (procesor, memorija, mrežni protok i prostor na diskovima) mogu se dinamički dodeljivati prema stvarnim potrebama korisnika. Na primer, korisniku se dodeljuje diskovni prostor od 10 GB, umesto uobičajenih stotinak GB i tako se štede dragoceni resursi. Kad potrebe korisnika narastu, biće mu dodeljena nova porcija potrebnih resursa. Na ovaj način VDI raste sa rastom korisničkih potreba, a razvoj infrastrukture i njeno proširenje mogu se bolje pratiti i planirati.
Pored platforme za virtuelizaciju i menadžment virtuelnih korisničkih računara, centralno mesto u novoj infrastrukturi zauzimaju podsistemi za upravljanje diskovima. Ovi podsistemi moraju raspolagati, što je slučaj i u izabranom rešenju za RTS, naprednim funkcijama kao što su: fleksibilno kloniranje volumena, dinamička dodela prostora („thin provisioning“), uklanjanje duplih sadržaja (posebno u VDI okruženju), podrška za najznačajnije protokole, posebno ISCSI i NFS koji infrastrukturu čine znatno jeftinijom, itd. Jedno od najnaprednijih rešenja na tržištu predstavlja NETAPP FAS familija. Takva dva podsistema korišćenja su u infrastrukturi Evrosonga, a potom će nastaviti da opslužuju korisnike RTS-a.
Sa korisničke strane, instalirano je 200 V10L tankih klijenata firme Wyse, vodećeg svetskog proizvođača ove opreme. V10L klijenti raspolažu važnim karakteristikama: pored podrške za RDP/ICA protokole, tu su i podrška za VMWARE VDI, kvalitetan prikaz multimedijalnih sadržaja i virtuelizaciju (preusmeravanje) USB uređaja iz korisničkog virtuelnog računara.
Svi elementi VDI, koji su prethodno prikazani, pokazali su odlične performanse i stabilnost u radu, o čemu najbolje govori zadovoljstvo korisnika, kao i naručilaca opreme, menadžmenta RTS Tehnika.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari